pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 lutego 2008
  • wyświetleń: 5434

Mieszkańcy nie chcą promieniowania

Stowarzyszenie Przeciwko Skażeniom „Czysta Pszczyna” w trosce o dobro mieszkańców naszego miasta zwróciło się z prośbą do Rady Miasta, aby zajęła się sprawą budowy bądź rozbudowy stacji bazowych telefonii komórkowych w naszym regionie.

Mieszkańcy nie chcą promieniowania
Mieszkańcy protestują przeciwko nowym masztom telefonii komórkowej.


Obecnie w Pszczynie znajduje się 9 stacji bazowych, a planowane jest szereg następnych. Nie ulega wątpliwości, że promieniowanie elektromagnetyczne stanowi realne zagrożenie dla zdrowia ludzi mieszkających w pobliżu. W Europie raczej panuje tendencja ograniczenia szkodliwego promieniowania, w Polsce jednak przepisy są nadal przestarzałe.

Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 sierpnia 2007 roku wprowadza nowe zasady określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Chroni ono interesy operatorów, natomiast przez część Urzędów Miasta jest interpretowane jako wyłączenie spod konieczności przeprowadzenia postępowań w sprawie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko – podaje Pszczyński Przegląd Forum.

Taka interpretacja ma doniosły skutek, albowiem pozbawia społeczności lokalne realnego wpływu na postępowanie administracyjne, dotyczące budowy tego typu obiektów.
Zaliczenie stacji bazowej do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko jest zależne od odległości miejsc dostępnych dla ludności od anten stacji bazowej i równoważnych mocy promieniowanych izotopowo przez te anteny .

Inwestycyje, które nie należą do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, nie wymagają uzyskania tzw. „decyzji środowiskowej" i ich realizacja odbywa się na podstawie przepisów prawa budowlanego, po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia robót do organu właściwego do wydania pozwolenia na budowę. W ten sposób Burmistrz ma ograniczony wpływ na te decyzje, bo w świetle prawa wszystko jest w porządku.

Wszystkie te zawirowania prawne i argumenty nie przekonują obywateli, którzy w obawie o swoje zdrowie nie chcą słyszeć o nowych masztach telefonii komórkowej.
Nie dopuszczają żadnych kompromisów z operatorami i zapowiadają walkę wszystkimi możliwymi środkami.

mike / pless.pl

Źródło: Pszczyński Przegląd Forum

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.