pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 18 stycznia 2008
  • wyświetleń: 1039

Lekarze alarmują, mieszkańcy prostestują

Mieszkanie w bezpośrednim sąsiedztwie masztów telefonii komórkowej niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Skutki nie są może od razy widoczne, ale po dłuższym okresie czasu pojawiają się. Prądy zakłócają istniejące już w ciele bioprądy.

Te biologiczne oddziaływanie elektromagnetycznych pulsujących pól zmiennych sięga od problemów ze snem, poprzez przemiany materii, aż do pronacji raka, w zależności od tego, gdzie znajdują się słabe punkty danego ciała – mówi i przytacza wyniki raportu sporządzonego przez Inicjatywę Lekarską, pszczyński lekarz Ludmiła Dolczak. Jest radną Rady Miejskiej w Pszczynie i apeluje do władz miasta, aby przeciwstawiać się powstawaniu masztów telefonii komórkowej, gdzie będą rodzić niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi.

Przytacza obserwacje objawów chorobowych pod wpływem pól magnetycznych wysokiej częstotliwości (nadajniki telefonii komórkowej, telefony bezprzewodowe DECT, WLAN i inne) na przykładzie badań, którymi w latach 2004-2006 objętych bylo ponad 1 600 osób w 220 miejscach lokowania telefonii komórkowej.

Ludzie cierpią z powodu jednego lub wielu następujących objawów: zaburzenia snu, zmęczenie, bóle głoey, zawroty głowy, niepokój, poczucie oszołomienia, drażliwość, agresywność, zaburzenia koncentracji, zapominanie się, problemy ze znajdowaniem słów, nastrój depresyjny, obniżenie napędu, zaburzenia lękowe, napady lęku panicznego, poczucie wewnętrznego palenia, drżenia wewnętrznego,s zumy uszne, utrata słuchu, nagłe osłabienie słuchu, szumy w głowie, nadwrażliwość na hałas, na zapachy, krwawienia z nosa, zaburzenia widzenia, zapalenia gałki ocznej, opuchnięcie oczu, nadwrażliwość na światło, zmiany skórne, palenie lub mrowienie skóry, świąd, częste infekcje, obrzęk zatok przynosowych, bóle karku, bóle stawów i kończyn, nerwobóle i bóle tkanek miękkich, poczucie głuchoty, zaburzenia koordynacji, zaburzenia rytmu serca, częstoskurcz z podwyższeniem ciśnienia tętniczego, problemy z tarczycą, wypadanie włosów, zaburzenia hormonalne, osłabienie łaknienia lub uczucie głodu, nudności, utrata lub przyrost masy ciała, dreszcze, nocna potliwość, częste oddawanie moczu, zgrzytanie zębami.
Zachorowania u ludzi pojawiają się już przy wartościach poniżej 10qW/m2 [=0,06 V/m] (dopuszczalna norma w Polsce 6 V/m).

Objawy wystepują w czasowej i przestrzennej zależności od ekspozycji. Wielu dotkniętych nie miało wcześniej żadnych dolegliwości. Często niektórzy mieszkający w sąsiedztwie nadajnika rozchorowują się po jego uruchomieniu (różny jest moment wystąpienia objawów).
Bynajmniej nie chodzi tylko o subiektywne zaburzenia samopoczucia. Zaburzenia rytmu serca, ekstremalne wahania ciśnienia krwi, zmiany zapisu elektroencefalograficznego, zaburzenia mózgowego przepływu krwi, nagłe osłabienie słuchu,, utrata wzroku, zaburzenia hormonalne, zmiany stężenia substancji neuroprzekaźnikowych, zmiany stężenia różnych parametrów krwi, zaburzenia funkcji poznawczych i inne zostały udowodnione dzięki fachowym badaniom lekarskim.

Zmiany w wyglądzie, na skórze i w owłosieniu głowy byly dla lekarza widoczne. Lekarze jednak w pierwszych latach ekspozycji na pola wysokiej częstotliwości nie mogli znaleźć żadnych patologicznie wyników badań narządów, które by mogły wyjaśnić te objawy. Objawowa farmakoterapia pomagała niedostatnie. Aptekarze stwierdzają, że leki są najczęściej przepisywane w okolicach wokół ośrodka (emisji promieniowania). Syczące szumy lub brzęczenie w głowie, szumy uszne, zawroty glowy, nudności, zaburzenia widzenia, opuchnięcie oczu, palenie skóry, niepokój, zapominanie się, problemy ze znajdowaniem słów, zaburzenia koncentracji, przewlekłe wyczerpanie, skłonność do infekcji, obniżenia napędu, zgrzytanie zębami, potliwość nocna i wypadanie włosów przeważnie nie poddają się leczeniu. Często zapadają na choroby w tym samym czasie także zwierzęta i rośliny.

Przy niektórych ośrodkach (emisji promieniowania) dochodzi do technicznych uszkodzeń (elektronika samochodowa, mechanizm otwierania garażu, telefon, telewizor, winda). Nie można było ustalić, by zachodził związek czasowy z decydującymi zmianami w domach (nowe pokrycie podłogowe, nowe meble wypoczynkowe, nowe farby, zapach insektycydów). Powstawanie objawów spowodowane nadzwyczajnym zawodowym lub socjalnym stresem mogło zostać w większości wykluczone. Jednakże często w następstwie obciążenia polem o wysokiej częstotliwości w miejscu pracy i w domu dochodzi do ekstremalnego codziennego stresu.

Duża część objawów znika po zakończeniu ekspozycji (przejściowa lub trwała zmiana miejsca, usunięcie telefonów bezprzewodowych DECT, usunięcie dojścia WLAN, ekranowanie, jeżeli nie doprowadziły one do uszkodzeń organicznych. Okres czasu do zaniknięcia różni się indywidualnie i jest zależny od czasu trwania zachodzącej ekspozycji na pola o wysokiej częstotliwości. Wielu dotkniętych szukało schronienia u krewnych i znajomych, w mieszkaniach wakacyjnych (letnich domkach) i pensjonatach, w piwnicach lub lesie, jeżeli było to dla nich finansowo możliwe.

W następnym numerze naszej gazety przedstawimy stanowisko Stowarzyszenia Przeciwko Skażeniom „Czysta Pszczyna" o aktualnej sytuacji stacji bazowych telefonii komórkowej oraz działań w tym zakresie burmistrza Pszczyny.

(red)

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.