pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 stycznia 2008
  • wyświetleń: 10519

12 kamer przypilnuje Pszczyny

Pszczyna dołączy do miast, w których do pomocy w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa zaprzęgnięto elektronikę. Na początek zainstalowanych zostanie 12 kamer monitorujących. Inwestycja kosztować będzie 200 tysięcy złotych.

12 kamer przypilnuje Pszczyny
Czy kamery sprawią, że nie będzie już w Pszczynie takich obrazków?


Komendant Straży Miejskiej Marian Gazda zaciera ręce. - Każda kamera to jak dodatkowy człowiek w naszej służbie. Który dodatkowo pełnić ją będzie przez całą dobę, a to, co zobaczy w swojej okolicy, wiernie zarejestruje na dysku.

O potrzebie monitoringu słychać w Pszczynie od kilku lat. Temat odżywał zwłaszcza wtedy, gdy dochodziło do szczególnie poruszających opinię publiczną wybryków chuligańskich czy napaści. Zresztą o tym, że kamera jest dość skutecznym straszakiem na złodziei i bandziorów przekonano się tu już parę lat temu, kiedy na próbę zamontowana została kamera na rynku. Liczba zdarzeń zakłócających porządek i spokój w tym miejscu szybko spadła.

Park to jedno z tych miejsc, gdzie zainstalowane zostaną co najmniej trzy kamery. Dwie inne będą miały pod kontrolą ulicę Piastowską. Zamontowane będą na Muzeum Prasy i budynku Pszczyńskiego Centrum Kultury. Ta druga obejmie także znaczną połać rynku oraz ulicę Bankową. Północna część rynku, ul. Piekarska oraz Chrobrego i Bankowa, znajdą się w polu widzenia kamery umieszczonej na budynku narożnym przy Rynku 9. Na fragment Warownej i Chrobrego patrzeć będzie ta, którą zainstaluje się na Chrobrego 5.

Obraz Basztowej, część Piwowarskiej, parking za ratuszem i wejście do parku pokazywać ma kamera zamontowana na budynku ratusza. Od strony północnej zamku proponuje się ustawić kamerę dla monitorowania alei głównej, stoisk z pamiątkami, a także łąki, na której odbywają się pikniki, Herbaciarni, aż do Eiskellera. Piwowarska, Tkacka, część Bednarskiej z parkingiem obejmowałaby kamera zawieszona na ul. Piwowarskiej. Kolejna ma dawać widok parkingu nad Pszczynką (gdzie często dochodzi do wymuszeń pieniędzy za "pilnowanie" samochodu) oraz promenady aż do mostu ze śluzą.

Plac zabaw TPD przy ul. Bramkowej i deptak od kina do ul. Kopernika obejmie kamera ulokowana na świetlicy TPD. Kolejna - ulicę Wojska Polskiego, z parkingami oraz tę część parku, gdzie znajduje się Kukułcze Wzgórze z grobami Hochbergów. Dwie kamery proponowane są do monitorowania Parku Dworcowego. Następna - ulicę Dworcową, gdzie znajdują się całodobowe sklepy monopolowe i PUP. Jedna ma trafić do pilnowania targowiska w Koszarach Ułańskich.

Monitorowane mają być także okolice Kauflandu (z przejściem podziemnym i parkingiem) i teren przy "Biedronce", łącznie z parkingiem. Łatwo z tego policzyć, że miejsc wytypowano dla 16 urządzeń. I - jak wyjaśnia Marian Gazda - tyle ich będzie, ale nie od razu. Na razie radni zgodzili się na zakup tych 12.

Kolejne dojdą, gdy miasto znajdzie pieniądze. Wytypowane lokalizacje zostały już sprawdzone pod kątem poziomu zakłóceń, gdyż teren jest dość gęsto zabudowany. Wykonująca wizję firma oszacowała koszt całego systemu łącznie z oprogramowaniem oraz instalacją na 249 tys. zł z VAT. Teraz tylko czekać przetargu.

Więcej czytaj w Dzienniku Zachodnim.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.