Wiadomości

  • 30 listopada 2007
  • wyświetleń: 3270

Kochasz dzieci nie pal śmieci

Kochasz dzieci nie pal śmieci


Jednocześnie to my, ludzie, jesteśmy największymi niszczycielami przyrody. Poprzez różnorodne działania przyczyniamy się do powstawania coraz to nowych zagrożeń odbijających się na naszym zdrowiu. Zanieczyszczenie, degradacja środowiska osiąga alarmujące rozmiary.

Wobec tych zjawisk konieczna staje się edukacja ekologiczna społeczeństwa prowadzona od najmłodszych lat. Już w przedszkolu działania nauczycieli są niepowtarzalną szansą
kształtowania nowych, przyjaznych środowisku postaw. Wywołują one bezpośrednie zainteresowanie dziecka problemem ochrony najbliższego mu środowiska, np. poprzez udział w różnych ogólnospołecznych akcjach związanych właśnie z ochroną przyrody.
Do jednej z takich akcji włączyły się dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Pszczynie przy ul. Poniatowskiego.

Przedszkole to podjęło współpracę z Fundacją Ekologiczną „ARKA":
nauczycielka i dzieci z grupy starszej postanowiły się czynnie włączyć w kampanię „Nie trujcie!" skierowaną przeciwko spalaniu śmieci w piecach domowych. To jedna z akcji tej fundacji w ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza - 14. XI. - organizowana już od trzech lat, a przybierająca coraz bardziej ogólnopolski charakter.

Dzieci na zajęciach w przedszkolu najpierw dowiadywały się o konieczności i sposobie segregacji śmieci, o szkodliwości spalania m.in. plastikowych i foliowych opakowań w piecach domowych oraz o negatywnych skutkach takiego postępowania.

Następnie dzieci wraz z nauczycielką, z wykonaną z odpadów kukłą „SMOGA RECYKLINGU", transparentami i ulotkami, zorganizowały uliczny happening, aby zainteresować tym problemem najbliższe otoczenie. Każdy przedszkolak był wyposażony w maseczkę przeciwpyłową z napisem „Nie trujcie".

Smok „SMOG" wykonany w całości z odpadów przemysłowych (butelki i pojemniki plastikowe, tekstylia, folie, kartony) wzbudził zainteresowanie, a swym wyglądem zwracał uwagę na konieczność segregacji śmieci i możliwość recyklingu, zaś hasła na transparentach: „Kochasz dzieci - nie pal śmieci", „Nie trujcie", „Palisz śmieci - płacisz zdrowiem" sugestywnie przemawiały do mijanych przechodniów, wywołując ich zainteresowanie.

Dzieci rozdawały również ulotki informujące o szkodliwości spalania śmieci dla zdrowia ludzi i środowiska przyrodniczego.
Podczas całej akcji dało się zauważyć zainteresowanie i aprobatę dorosłych wobec działań dzieci, co z jednej strony było potwierdzeniem celowości takich zabiegów, a z drugiej - dało dzieciom satysfakcję i stało się motywacją do dalszych działań na rzecz ochrony środowiska.

Sylwia Wątor

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.