Wiadomości

  • 5 lipca 2007
  • wyświetleń: 1717

Realizacja Programu PFRON Edukacja przez Ośrodek w

Specjalny Ośrodek Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Rudołtowicach zakończył realizację Programu PFRON EDUKACJA. Zadania były prowadzone zgodnie z umową nr EDN/000016/14/D z dnia 20 grudnia 2006 r.

W ramach programu zrealizowano dwa projekty:
1.„Kompleksowa terapia dzieci i młodzieży niewidomej i niedowidzącej z dodatkowymi problemami”, koszt realizacji projektu: 90 521,00 (dziewięćdziesiąt tysięcy pięćset dwadzieścia jeden złotych 00/100).

Głównym zadaniem wynikającym z projektu była poprawa warunków dla prowadzonych przez Ośrodek procesów edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnych. Dzięki realizacji programu uzyskano poprawę warunków prowadzonych przez Ośrodek procesów: edukacyjnego i rehabilitacyjno-terapeutycznego. Udało się wyposażyć placówkę w sprzęt gwarantujący wysoki poziom świadczonych usług oraz wprowadzenie nowych uznanych na świecie metod wspomagających pracę z dzieckiem niepełnosprawnym.

Dzięki programowi Ośrodek zyskał sprzęt niezbędny do prowadzenia terapii widzenia (w tym stymulacji wzroku), m.in. rzutnik slajdów, powiększalnik telewizyjny, stolik podświetlany, tablicę świetlną aktywną oraz mniejsze, (choć nie mniej potrzebne) przedmioty takie jak: projektor, kolorofon, reflektory, czy światłowody. Pozwoliło to na usprawnienie całego procesu rehabilitacji wzrokowej naszych dzieci zwiększając w sposób znaczny stopień oddziaływania terapeutów.Efektem prowadzonego programu jest również zakup urządzeń niezbędnych w procesie rehabilitacji ruchowej, takich jak: bieżnia, wioślarz, rower treningowy oraz urządzeń do hydroterapii: wanny z hydromasażem i maty perełkowej. Dzięki temu dzieci i młodzież niepełnosprawna- wychowankowie Ośrodka mają w sposób optymalny prowadzony proces przywracania sprawności ruchowej, mogą korzystać z tychże urządzeń zarówno w celu rehabilitacji, jak i rekreacji. Drugim zrealizowanym projektem jest:

2.„Choć nie widzę, chcę poznawać świat innymi zmysłami”, koszt realizacji 73 289.01 (siedemdziesiąt trzy tysiące dwieście osiemdziesiąt dziewięć złotych 01/100)
Celem projektu była poprawa warunków socjalno- bytowych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej przebywającej całodobowo w placówce specjalistycznej.
Głównym zadaniem wynikającym z projektu było doposażenie pomieszczeń Ośrodka w niezbędne meble i urządzenia ułatwiające usprawnianie i ułatwienie wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego i samoobsługi przez dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną.

Projekt przewidywał również zapewnienie wychowankom należytego wypoczynku oraz zorganizowania zajęć popołudniowych. Realizacja projektu obejmowała wyposażenie następujących pomieszczeń: Sypialni: w nowe łóżka, szafy (dla każdego wychowanka oddzielny segment), Dwóch świetlic: w komputer, telewizor, radiomagnetofon oraz szafę
Sal dziennego pobytu: w meble przystosowane do niepełnosprawności podopiecznych (stoły, krzesła, do przechowywania pomocy).

Z pomocą programu możliwe stało się wyposażenie świetlic w niezbędne w procesie wychowania meble i sprzęty: dokonaliśmy zakupu m.in. szafy na pomoce edukacyjne, komputera, telewizora, radiomagnetofonu. Dzięki tym sprzętom dzieci mają znacznie uatrakcyjnione zajęcia pozalekcyjne oraz wypoczynek.

Posiadane przez Ośrodek dotychczas wysłużone i częściowo zniszczone meble w salach codziennego pobytu został zastąpione nowymi, dostosowanymi do potrzeb dzieci. Pozwoliło to na optymalne dla każdego z wychowanków stworzenie indywidualnych miejsc do pracy i wypoczynku. Dzięki temu znacznej poprawie uległ proces socjalizacji naszych podopiecznych, a pomieszczenia zyskały zupełnie nowy- kolorowy wymiar, stając się dla każdego z nich miejscem, w które wchodzi się z radością. Kolory i estetyka pomieszczeń mają bardzo korzystny, choć często trudny do zmierzenia, wpływ na zachowanie się naszych dzieci.

Wszystkie zadania udało się wykonać w całości. Dodatkową wartością płynącą z programu jest remont większości pomieszczeń, dzięki czemu Ośrodek w sposób znaczny zyskał na atrakcyjności od strony wizualnej. Wyposażenie w nowe meble, sprzęt oraz remont Ośrodka pozwoliły na poprawę warunków pracy personelu, co z kolei przełożyło się na znaczną poprawę atmosfery panującej w Ośrodku, tak ważnej z punktu widzenia naszych wychowanków. Wszystko to sprawia, że z wiarą i optymizmem patrzymy w przyszłość realizując kolejne zadania.

Specjalny Ośrodek Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Rudołtowicach

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.