Sport

  • 19 października 2022
  • wyświetleń: 1074

Jak dobrać odpowiednią rakietę do badmintona?

Materiał partnera:

Czym się kierować przy wyborze rakiety? Jaka relacja łączy: rakietę z lotką? Zapraszamy do naszego centrum wiedzy dla pasjonatów tej wyjątkowej gry!

podstawowe zasady gry w badmintona. to musisz wiedziec


Rama badmintonowa to niejako pośrednik w przekazywaniu siły uderzenia - od gracza do lotki. Aby wybrać rakietę dla siebie musicie wiedzieć, że można podzielić rakiety według kilku kluczowych parametrów do których należą: sztywność, kształt główki, waga, rozmiar rączki (gripu), balans oraz materiał wykonania. Długość ramy nie może przekroczyć 68 cm a jej szerokość - 23 cm.
To już coś na początek! Lecimy dalej i przedstawiamy - wskazówki przy zakupie rakiety w zależności od tego na jakim poziomie gry jesteś!

Gracz początkujący - jaką rakietę wybrać?Uniwersalną! Co to znaczy? O średniej elastyczności lub nawet elastyczną, aby uzyskać więcej mocy w rakiecie. Dopiero po kilku grach (czy też: kilkudziesięciu godzinach na korcie) będziemy w stanie określić swój styl gry i poczuć różnicę pomiędzy rakietami, które testujemy. Rakieta powinna być co do zasady lekka, aby uniknąć nabywania złych nawyków na początku przygody.

Gracz zaawansowany? Gracz świadomy!Zawodnik zaawansowany zna już swoje preferencje - ofensywny czy też defensywny styl gry i na tej podstawie dokonać może swojego (najlepszego!) wyboru. Styl defensywny charakteryzuje graczy, którzy korzystają z wysokich oraz długich uderzeń lub reaguje krótkim odbiciem na smecz przeciwnika. Jaka rakieta będzie dla niego odpowiednia? Elastyczna z balansem na rączkę. Gra ofensywna to gra, w której zawodnik stosuje najczęściej szybkie uderzenia; gra jest mocna a nawet agresywna. W takim przypadku odpowiednia będzie rakieta - sztywna z balansem na główkę. Co więcej? Wyszczególnić możemy również styl łączony (allround) - styl gry dla którego dedykowana jest szeroka oferta rakiet - gracz łączy grę obronną z ofensywną. Do takiego stylu odpowiednia będzie rakieta z neutralnym balansem oraz średnio sztywną ramą.

Pora na charakterystykę rakiet, gotowi?Zaczynamy od wagi - rakiety do badmintona występują w różnych wagach i najczęściej jest to wartość dla samej ramy (bez naciągu oraz owijki). Lekka rakieta zapewni szybkość wykonania zamachu jak również szybki czas reakcji na zagranie przeciwnika. Jest rakietą zwrotną, a jednocześnie mniej stabilną od rakiet cięższych. Te cięższe są z kolei: mniej zwrotne, czas reakcji jest mniejszy, a siła uderzenia większa. Cięższa rakieta do badmintona będzie także bardziej stabilna (zwłaszcza dla uderzeń niecentrycznych).

Kolejnymi ważnymi aspektami będą: balans oraz kształt rakiety do badmintona. Balans będzie tutaj jednostką długości (w centymetrach lub milimetrach), która określa odległość środka ciężkości rakiety od początku jej rączki. A zatem: im większy balans (rakieta ważona na głowicę) tym mocniejsze uderzenie, ale gorsza manewrowalność. Mniejszy balans (rakieta ważona na rączkę) to mniej mocy i poczucie lepszej manewrowalności. Uniwersalne będą rakiety do badmintona z balansem na środek. Jak będzie się to miało w stosunku do stylu gry? Gracz, który preferuje ofensywny styl wybierze rakietę, w której balans przesunięty jest w stronę głowicy, a gracz, którego cechuje gra kombinacyjna czy też obronna - wybiorą rakiety z przesuniętym balansem w stronę rączki lub też tzw. neutral (środek).

Co z tym kształtem?Rakiety do badmintona występują głównie w dwóch odmianach: kwadratowe lub owalne. Kształt kwadratowy (izometryczny) to rakiety, które posiadają bardziej kwadratową górną część głowicy. Co stanowi przewagę tego rodzaju rakiet? Większy sweet-spot (pole czystego odbicia) - większa kontrola przy "nieczystych" uderzeniach (niecentrycznych). Owal to tradycyjny kształt dla rakiety - w dolnej części głowicy rakieta przypomina kształtem jajko. Mały sweet-spot, który będzie jednak bardziej skoncentrowany. Za co gracze lubią takie rakiety? Właśnie za koncentrację mocy w obrębie niewielkiego sweet-spot.