pless.pl

Reklama

Sport

  • 3 czerwca 2022
  • dzisiaj, 14:02
  • wyświetleń: 30288

[WIDEO, FOTO] Trwają II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"

Powróciły Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"! Tegoroczna impreza trwa aż trzy dni - między 24 a 26 czerwca, a za współorganizację odpowiadają miasta Pszczyna oraz Tychy.

II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - start balonów świtem z pszczyńskiego parku zamkowego - 25.06.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - start balonów świtem z pszczyńskiego parku zamkowego - 25.06.2022 r. · fot. wpk / pless.pl


II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - 25.06.2022 r. · fot. Krzysztof Wobik


Pierwszy dzień zawodów balonowych nie wyglądał tak, jak sobie to wymarzyli organizatorzy. Mimo ładnej pogody piątkowy wieczór zaczął się i skończył na prezentacji dwóch balonów z przybyłych około dwudziestu. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne załogi nie zdecydowały się na nadmuchanie swoich balonów. Zawody, w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego otworzył dyrektor organizator Ars Cameralis Marek Zieliński. Władze miasta Tychy reprezentowali; Przewodnicząca Rady Miasta Pani Barbara Konieczna, oraz I Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Maciej Gramatyka.

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ - Tychy - 24.06.2022 · fot. Tomasz Gonsior


Konkursowe loty odbywają się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. W tym roku w ramach zawodów odbędą się cztery loty konkursowe — dwa w sobotę i dwa w niedzielę. Za nami sobotnie loty w Pszczynie oraz jeden w poranny w Tychach. Przed nami jeszcze jedne loty konkursowe, zaplanowane na dzisiaj na godzinę 18.30 - start w Tychach.

Trasa przelotu i konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków pogodowych. Dodatkową atrakcją zawodów będą gale balonowe, podczas których zostaną ogłoszeni zwycięzcy i wręczone nagrody. W trakcie tego niezwykłego widowiska czasze balonów zostają oświetlone ogniem palników, a balony zamieniają się w olbrzymie lampiony, które rozświetlają niebo.

W tym roku w zawodach bierze udział 20 załóg balonowych, które zmierzą się w kilku konkurencjach, najpopularniejsze z nich to m.in. "pogoń za lisem" i zrzucenie markera przez zawodników jak najbliżej wyznaczonego przez sędziego celu zwanego "krzyżem".

Czynnikiem decydującym o rozpoczęciu lotów będzie pogoda, a jednym z kluczowych elementów - wiatr. Po weryfikacji warunków atmosferycznych przez komisję sędziowską, która podejmuje ostateczną decyzję o starcie, załogi rozpoczną rywalizację. Idealna prędkość wiatru do podniebnych zmagań wynosi 2-3 m/sek. Sterowanie balonem opiera się bowiem na prawie fizyki i jest możliwe wyłącznie w górę i w dół - podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie - jego opadanie. Reszta pozostaje w gestii pilotów, którzy muszą wykazać się niezwykłymi umiejętnościami, jak wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie, aby precyzyjnie oszacować kierunek czy prędkość lotu.

Program | II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego "In The Silesian Sky" 24-26 czerwca 202224 czerwca / piątek / Tychy - ZA NAMI

Mediateka / al. Marszałka Piłsudskiego 16

  • 21:00 - Gala balonowa / uroczyste otwarcie zawodów z udziałem marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby.


25 czerwca / sobota / Pszczyna - ZA NAMI

Park Zamkowy w Pszczynie

  • 05:30 - Pierwszy lot konkursowy
  • 18:30 - Drugi lot konkursowy
  • 21:00 - Gala balonowa / zakończenie zawodów.


26 czerwca / niedziela / Tychy

Mediateka / al. Marszałka Piłsudskiego 16

  • 05:30 - Trzeci lot konkursowy
  • 18:30 - Czwarty lot konkursowy
  • 21:00 - Gala balonowa / zakończenie zawodów.


Loty konkursowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.

Organizatorem zawodów jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia jest Skywalkers Balloon Club.

ar, mp / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.