pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Sport

  • 28 grudnia 2021
  • wyświetleń: 213

Ćwiczenia dla zawodników squasha

Materiał partnera:

Squash, nie należy do dyscyplin sportowych, w których wymaga się atletycznej budowy i sporej masy mięśni, tak naprawdę może być zupełnie odwrotnie: zbyt obfite mięśnie i duża masa ciała, mogą być przeszkodą do szybkiego i zwinnego poruszania się po korcie. Niemniej jednak squash, wymaga zrównoważonego rozwijania kondycji. Więcej informacji na temat squasha, można znaleźć w artykułach umieszczonych na stronie: https://prosquashtour.net/pl/.

Ćwiczenia dla zawodników squasha


Statystyki pokazują, iż przeciętnie mecze squasha na wysokim poziomie, mogą potrwać ok. 45 minut (czasami dłużej), zatem ludzki organizm, musi zostać przygotowany na duży wysiłek przez praktycznie godzinę, jeżeli chcemy grać do końca i wygrać z bardziej doświadczonym graczem. 
W poniższym artykule, przedstawimy przydatne ćwiczenia, które polepszają siłę oraz kondycję. Zapraszamy zatem do lektury. 

Wyskoki na skrzyni


 
Korzyści, jakie płyną z tego ćwiczenia, to wzmacnianie mięśni grzbietu, czy też pleców. 

Do jego wykonania, potrzebować będziemy bardzo stabilnej podpórki pod nogę (najlepiej, jeśli będzie to skrzynia do ćwiczeń). Należy stanąć jedną nogą na skrzyni, wybić się z tejże nogi, pomagając sobie przy tym przeciwległym ramieniem. W powietrzu, zależy zamienić nogi w taki sposób, żeby na skrzynię opadła ta, która wcześniej oparta była o podłogę. W pojedynczej serii, należy wybić się 6-8 razy z każdej z nóg (czyli razem 12-16 podskoków). W ćwiczeniach tego typu bardzo istotne jest to, aby wykorzystywać maksymalną siłę mięśniową, zatem wybicia muszą być energiczne z całością mocy skumulowanej w naszej tkance mięśniowej. Powtarzamy wszystko 3-4 razy, robiąc 20-sekundową przerwę po każdej z serii. 

Balansowanie na jednej nodze Najważniejsze korzyści płynące z tego ćwiczenia, to wzmacnianie wszelkich mięśni nóg, poprawienie stabilizacji oraz propriocepcji (czyli świadomości położenia swojego ciała). 

Celem wykonania wymienionego ćwiczenia, konieczna będzie piłka Bosu. Należy stanąć na piłce Bosu na jednej z nóg i starać się utrzymać ustabilizowaną pozycję przez czas minimum trzydziestu sekund, dochodząc do jednej minuty. Ćwiczenie, trzeba powtórzyć po trzy razy na każdą z nóg. Kiedy, będziemy już w stanie wytrzymywać 60 sekund, bez obaw możemy zmienić położenie na piłce albo też trzymać lekarską piłkę na wyciągniętych rękach i wykonywać skręty tułowia, raz w lewo, raz w prawo. 
Tylny most na jednej nodze (piłka)

Plusy tego ćwiczenia, to przede wszystkim możliwość wzmocnienia głębokich partii mięśniowych. 

W tym ćwiczeniu, potrzebna nam będzie specjalna piłka gimnastyczna. Należy oprzeć się o nią głową, oraz górną częścią pleców. Stopy trzeba trzymać oparte o podłogę, tak ażeby uda stworzyły kąt prosty z tułowiem. Pozycja, musi być stabilna. Ćwiczenia, należy zacząć od podnoszenia jednej nogi, tak ażeby utworzyła ona prostą linię z pozostałą częścią tułowia. W pozycji tej, trzeba wytrzymać 30-40 sekund, po czym zmienić nogę. Istotne jest, aby przez cały czas utrzymać nieruchomą, stabilną pozycję całego ciała. Ćwiczenie, należy powtórzyć po trzy razy dla każdej z nóg.