pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Sport

  • 23 września 2021
  • 28 września 2021
  • wyświetleń: 4264

[ZDJĘCIA] W sobotę karp miał swoje święto w Pawłowicach

Po raz pierwszy, w sobotę 25 września, w Pawłowicach odbyło się Śląskie Święto Karpia, które zgromadziło wielu mieszkańców oraz gości z innych miejscowości na wspólnym świętowaniu. Można było poznać historię ryby, degustować potrawy, skorzystać z bezpłatnych porad dietetycznych, a także zrobić zakupy u lokalnych producentów. Dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym, a dorośli sprawdzić swoją wiedzę o rybactwie.

Święto Karpia w Pawłowicach - 25.09.2021 · fot. UG Pawłowice


Już od samego rana uczniowie ze szkół gastronomicznych przyrządzali wyśmienite dania z karpia, rywalizując miedzy sobą o tytuł Mistrza w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych. I miejsce zdobyła Zofia Wekwejt z Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu - Zdroju za danie: "DEEP FRY KARP POLSKA TRADYCJA". II miejsce zajęła Julia Nosiadek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Julia przygotowała "Karpia pod orzechową posypką podanego z jesiennymi warzywami".

III nagrodę zdobyła Julia Zawada z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie za "Kotleciki z karpia na konfiturze z czerwonej cebuli oraz puree ziemniaczano-cytrynowym.

Nagrody w postaci sprzętu gastronomicznego wręczali Wójt Gminy Pawłowice - Franciszek Dziendziel, Prezes Stowarzyszenia Rybackiego "Żabi Kraj" - Krzysztof Szymura, przewodniczący jury Carlos Gonzalez Tejera - ekspert kulinarny firmy Stalgast, producenta wyposażenia dla gastronomii oraz Beata Białowąs - Członkini Zarządu Województwa Śląskiego, która odwiedziła Pawłowice z okazji święta i złożyła wszystkim rybakom i osobom związanym z rybactwem najlepsze życzenia. Wśród gości na święcie karpia pojawiła się również Barbara Bandoła - Starosta Pszczyński.

Najmłodsi wzięli udział w konkursie plastycznym "Taaaka ryba". Dzieci wykazały się dużą wyobraźnią. Wśród prac konkursowych znalazła się między innymi ryba z kosmosu, sklep rybny oraz ryby o różnobarwnej odmianie. Nagrody w konkursie plastycznym otrzymali: Alan Krakowski, Agata Porwisz, Julia Nyrek, Kinga Obetkon, Natalia Brandys, Blanka Wowra, Martyna Toborek, Szymon Orszulik, Kornelia Sudoł, Alicja Kosowska, Zuzia Pierchała. Nagrody wręczył wójt gminy oraz Ewa Myśliwiec - Dyrektorka Biura Polskiego Stowarzyszenia Producentów Olejów, które było również jednym ze sponsorów nagród w konkursie plastycznym i kulinarnym.

Każdy, kto w sobotę odwiedził pawłowicki rynek, mógł kupić rybę pod różnymi postaciami i zrobić zakupy na stoiskach z produktami regionalnymi i rękodziełem. Oprócz karpia, było także lokalne wino, sery, miody, produkty z Uzdrowiska w Goczałkowicach -Zdroju, wyroby lawendowe, wyroby gliniane. Swoje stanowiska miały także organizacje oraz instytucje. Stowarzyszenie "Żabi Kraj" przygotowało konkurs wiedzy o rybołówstwie oraz częstowało gości wędzonym karpiem, a Polskie Stowarzyszenie Producentów Olejów tłoczyło olej rzepakowy i rozdawało gadżety z motywem rzepaku. Na stoisku były także udzielane bezpłatne porady dietetyczne oraz wykonywany był pomiar składu ciała. Odwiedzający mogli również zobaczyć basen pokazowy z różnymi gatunkami ryb żyjącymi w naszych stawach, przygotowany przez Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu. Było także drugie akwarium z rybami przygotowane przez hodowców, przy którym chętnie zatrzymywały się szczególnie dzieci.

Krótką prelekcję na temat najpopularniejszej ryby w regionie wygłosił Członek Stowarzyszenia Rybackiego "Żabi Kraj" Henryk Białowąs, a czas biesiadowania umilały występy gminnych zespołów regionalnych Talizmanu,Jarząbkowianek, Pielgrzymowian oraz Pawłowickich Babeczek i Retro.

Największą atrakcją święta była degustacja przepysznego kaszotto z karpiem. Na wielkiej polowej patelni o średnicy prawie dwóch metrów, na żywym ogniu kucharze przygotowywali danie, a następnie częstowali wszystkich przybyłych gości. Na zakończenie imprezy wystąpił zespół Happy Jędrowski Show.

Gmina Pawłowice jest członkiem Stowarzyszenia Rybackiego "Żabi Kraj". Powołanie Stowarzyszenia było naturalną konsekwencją wieloletniej aktywności środowisk lokalnych, w szczególności rybackich zamieszkujących obszar nazywany od dawien dawna Żabim Krajem. Ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie między innymi dofinansowano osiem miejsc odpoczynku dla rowerzystów na terenie gminy Pawłowice, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Polnej i ul. Zjednoczenia w Pawłowicach, boisko wielofunkcyjne w Pielgrzymowicach, przebudowano budynek na potrzeby biblioteki publicznej w Pawłowicach. Wsparcie otrzymała również parafia ewangelicka w Golasowicach i Ochotnicza Straż Pożarna czy restauracja "Smak Regionu".

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Rybackie "Żabi Kraj", Gmina Pawłowice i Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Wydarzenie dofinansowane przez: "Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie" Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020".

ar / pless.pl, źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.