pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Sport

  • 10 września 2020
  • wyświetleń: 2247

Natalia Mach Młodzieżową Wicemistrzynią Polski w trójskoku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Iskra Pszczyna" podaj

Na zakończenie niezwykle trudnego, ale udanego sezonu 2020, wychowanka pszczyńskiej "Iskry" Natalia Mach zdobyła kolejny - tym razem srebrny - medal w trójskoku z wynikiem 12,84 m podczas Mistrzostw Polski U-23 w Białej Podlaskiej.

Natalia Mach Młodzieżową Wicemistrzynią Polski w trójskoku · fot. Marek Biela


Przygotowania do sezonu 2020 były zupełnie inne. Po operacji stopy w sierpniu 2019 r. zaczynaliśmy przygotowania do sezonu w październiku ubiegłego roku z obawami, ale i nadziejami. Już pierwsze treningi pokazały, że wszystko jest w porządku i można normalnie trenować.

Trening lekkoatletyczny zwłaszcza w konkurencjach technicznych w naszych warunkach jest wybitnie skomplikowany. Nie posiadamy hali lekkoatletycznej, stąd zimą większość treningów odbywa się w czeskiej Ostrawie. W bieżącym roku mieliśmy utrudniony dostęp do siłowni, stadionu (modernizacja obiektu) i wreszcie pandemia spowodowały, iż wiele treningów trzeba było realizować w warunkach domowych.

Pierwszy symptom właściwie obranego kierunku to Halowe Mistrzostwa Polski, gdzie Natalia zdobyła brązowy medal w kategorii Seniorek i srebrny w kategorii U-23. Tu jeszcze widzimy braki techniczne (warunki treningowe), ale zdecydowanie poprawiła się motoryka.

Niejako przy okazji Natalia zdobyła Halowe Mistrzostwo Śląska Seniorek w skoku w dal i oczywiście trójskoku.

Lekkoatleci w większości mają w sezonie dwie szanse na zdobycie medali w Mistrzostwach Polski - latem na stadionie i na hali zimą. Oczywiście, o ile zawodnik mieści się w kategorii niższej: młodzieżowiec, junior czy junior młodszy ma szansę startu w swojej kategorii, a pod warunkiem wysokiego poziomu sportowego, także w kategorii open, czyli seniorów. Dla biegaczy są jeszcze zawody przełajowe czy dystanse często rozgrywane jako samodzielne mistrzostwa np. 10000 m. Najtrudniej mają rzuty, gdzie w przypadku rzutów długich (oszczep, dysk, młot) nie ma możliwości startu w hali.

Ostatecznie Natalia będąc w kategorii U-23 mogła startować w Mistrzostwach Polski Seniorek (minima) i Młodzieżowych Mistrzostw Polski U-23.

Na stadionie zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski U-23 w trójskoku na zawodach w Białej Podlaskiej, które odbywały się w dniach 4-5 września oraz uplasowała się na 4. miejscu Mistrzostw Polski Seniorek we Włocławku 28-30 sierpnia.

Zawodniczka w bieżącym sezonie poprawiła absolutny rekord Śląska seniorek wynikiem 13,10m. Dodam ,że wynik ten jest 13. wynikiem w Europie w kategorii U-23 (odpowiednio w kategorii seniorek EAA w Europie 55. wynik i IAAF 93. na świecie).

Przed Natalią w sezonie 2021 Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-23 w Bergen. Minimum Europejskie 12,80m.

Podsumowanie Natalii Mach:Czas na podsumowanie ostatnich dni.. W dniach 28-30 sierpnia odbywały się Mistrzostwa Polski Seniorów, a tydzień później Mistrzostwa Polski U-23. Mistrzostwa Polski Seniorów to były dla mnie trudne mistrzostwa. Pierwsze w tej kategorii na stadionie, a tu... Pierwszy skok bardzo dobry, biała chorągiewka sędziego, po chwili okazuje się, że sędziowie nie zmierzyli skoku.. Pojawia się wiele myśli w głowie. Próba powtórzona, ale skok spalony.. Wiele nerwów w tym konkursie.. Ostatecznie miejsce 4 z wynikiem 12,68m.. Co by było gdyby sędziowie zmierzyli skok? Na pewno byłoby inaczej.. Ale nie można było rozmyślać nad tym za długo, ponieważ już po kilku dniach kolejne mistrzostwa..

Podobno wszystko dzieje się po coś... I kilka dni później udało mi się zdobyć srebrny medal w trójskoku z wynikiem 12,84m. Medal cieszy tym bardziej, że ten sezon był pod wieloma względami ciężki (pandemia, brak stadionu, problemy z siłownią)... Kibice i wszyscy obserwujący widzą w zasadzie tylko wierzchołek "góry lodowej", czyli wyniki osiągane na zawodach, a jak wyglądały przygotowania (różne trudności, wątpliwości w trakcie ), w głównej mierze wie naprawdę tylko zawodnik i trener oraz najbliższa rodzina, przyjaciele, którzy towarzyszą w tych zmaganiach. Dlatego dziękuję wszystkim osobom, które były przy mnie... Bardzo dziękuję trenerze!

Cały sezon 2020 był udany: udało mi się wywalczyć 3 medale Mistrzostw Polski w trójskoku (hala: i ; stadion:).. Czas na trochę odpoczynku i powoli trzeba myśleć o tym, jak zrealizować cele na przyszły sezon..

Marek Biela

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Iskra Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Iskra Pszczyna" podaj