pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Sport

  • 31 października 2015
  • wyświetleń: 2230

Goalkeeper UEFA A: 1. w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Iskra Pszczyna - Seniorzy" podaj

Takiego egzaminu w Polsce jeszcze nie było. W czwartek 29 października w Pszczynie odbył się pierwszy w historii polskiej piłki egzamin Szkoły Trenerów PZPN dla bramkarzy Goalkeeper UEFA A.

W kwietniu w Szkole Trenerów PZPN zlokalizowanej na terenie AWF w Białej Podlaskiej rozpoczął się opracowany przez UEFA kurs kształcenia trenerów bramkarzy - Goalkeeper UEFA A. W tej materii Polska jest niejako pionierem, ponieważ Polski Związek Piłki Nożnej jako jedna z pierwszych federacji otrzymał zgodę na organizację pierwszego, elitarnego kursu dla trenerów bramkarzy. Podobne szkolenia jakiś czas temu rozpoczęły się tylko w kilku innych krajach Europy, m.in. w Danii, Norwegii i Szkocji.

W pierwszym kursie dla bramkarzy pod egidą UEFA uczestniczyło 16 bramkarzy: Jarosław Bako, Andrzej Dawidziuk, Krzysztof Dowhań, Mirosław Dreszer, Ryszard Jankowski, Michał Chamera, Wojciech Kowalewski, Jarosław Krupski, Dominik Kubiak, Robert Mioduszewski, Józef Młynarczyk, Arkadiusz Onyszko, Janusz Jojko, Jarosław Tkocz, Piotr Wojdyga, Andrzej Woźniak.

Na wykład do Białej Podlaskiej przyjechał m.in. legendarny Pat Bonner, w przeszłości bramkarz Celticu Glasgow, a dziś człowiek, który w całej Europie dzieli się swoją wiedzą. Jednym z wykładowców był także Andrzej Dawidziuk znany z pracy z reprezentacji Polski, Lechu Poznań czy słynnej szkoły w Szamotułach. Co ciekawe Dawidziuk jest jednocześnie kursantem. Brzmi to trochę absurdalnie. "Oczywiście, ale to normalne" - wytłumaczył Dariusz Pasieka, Zastępca Dyrektora Szkoły Trenerów PZPN i wyjaśnił: "Zadaliśmy to pytanie UEFIE i dostaliśmy prostą odpowiedź: kto ma edukować, skoro formalnie nikt w Europie nie jest w tym kierunku wykształcony?"

Kurs UEFA Goalkeeper A kończy się egzaminem, który każdy z kursantów zdaje w swoim klubie. Po ukończeniu kursu i pomyślnym zdaniu egzaminu końcowego trener otrzymuje dyplom i licencję UEFA Goalkeeper A.

Goalkeeper UEFA A - egzamin 29.10.2015 · fot. Andzejek


W miniony czwartek odbył się pierwszy w Polsce egzamin kursu dla bramkarzy. Na Stadionie Miejskim w Pszczynie gościł Dariusz Pasieka, który egzaminował trenera Mirosława Dreszera. Całość egzaminu była rejestrowana nie tylko dla celów formalnych, ale także szkoleniowych, bowiem podobnie jak kursanci uczą się także egzaminatorzy. W części teoretycznej Mirosław Dreszer przedstawił swoją pracę końcową a następnie wraz z trenerem Mariuszem Wójcikiem przeprowadził z IV ligową drużyną Iskry Pszczyna trening pokazowy. Wynik egzaminu będzie znany dopiero za kilka dni, ale jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy "poprawki nie będzie".

Andzejek, źródło: MKS Iskra Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Iskra Pszczyna - Seniorzy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Iskra Pszczyna - Seniorzy" podaj