pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Sport

  • 20 lutego 2015
  • wyświetleń: 2839

Miedźna: Ferie w bibliotece

Ferie już za nami. Czterokrotnie spotykaliśmy się z dziećmi, by umilić i urozmaicić im czas kanikuły. I chociaż zima tego roku nas nie zawiodła to chętnych na zajęcia nie brakowało.

Ferie w bibliotece w Miedźnej - 02.2015 · fot. GBP Miedźna


2 lutego odbyły się pierwsze "zimowe" zajęcia dla najmłodszych. Tematem spotkania był savoir -vivre przy stole. Na początku dzieci dowiedziały się jak dawnej wyglądały uczty, dlaczego na przyjęcie do króla trzeba było zabrać nóż i widelec i do czego w średniowieczu służył obrus. Potem poznały zasady dobrego wychowania obowiązujące przy stole oraz elementy nakrycia stołu. Od teorii przeszliśmy do praktyki, a z nią bywało różnie. Dzieci nakryły stół, przygotowały kolorowe kanapki, które próbowały zjeść używając sztućców. (Tak, tak wiemy, kanapek nie je się nożem i widelcem, ale skąd tu wziąć kotleta?!)

3 lutego odbyły się zajęcia poświęcone wynalazkom, tym ważnym (koło, papier, druk, elektryczność, Internet) i tym które nie powinny nigdy powstać (np. rodzinny rower z maszyną do szycia). Dzieci poznały także najmłodszych wynalazców. Po obejrzeniu prezentacji maluchy bawiły się w drukarzy, wykorzystując ziemniaczane pieczątki i farby, a starszaki robiły papier z makulatury. Ależ była zabawa!

9 lutego w bibliotece zjawili się mali konstruktorzy, którzy z rolek po papierze, zakrętek, papieru budowali pojazdy - autka i samoloty. Po pracy nad maszynami przyszła pora na ich wypróbowanie. W trakcie wyścigów, dzieci zmieniały koła swoich samochodów, doklejały różne części zwiększające ich szybkość. Na zakończenie zajęć wspólnie zagraliśmy w "Koło fortuny" on-line.

10 lutego dzieci dowiedziały się co nieco o zbliżających się Walentynkach - o patronie tego święta, zwyczajach z różnych stron świata, a także o znanych bajkowych zakochanych. Zaraz potem panie bibliotekarki sprawdziły, czy dzieci uważnie wysłuchały i obejrzały przygotowaną prezentację. Muzyczna loteryjka wzbudziła wiele radości. Z czerwonego serducha dzieci wyciągały karteczki z pytaniami, nie obyło się bez karnych pompek za złą odpowiedź. Druga "walentynkowa" zabawa polegała na znalezieniu za pomocą dotyku dwóch identycznych rękawiczek. Zadanie trudne, ale i w życiu niełatwo znaleźć swoją drugą połówkę, tak jak dotrzeć do ukochanej osoby. Dlatego dzieci dzielnie ćwiczyły chodzenie po sznurze, po czym zamieniły się w Kopciuszka i tak jak on musiały oddzielić różne rodzaje nasion. Na zakończenie każdy chciał poznać imię swojej walentynki, przebijając papierowe serduszko szpilką.

BM / pless.pl, źródło: GBP w Miedźnej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.