Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Sport

  • 21 sierpnia 2010
  • wyświetleń: 4956

PALP: Najpierw dwie… potem trzy

Już za tydzień 29 sierpnia rusza kolejny sezon Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej. Ostatecznie przystąpi do rywalizacji 35 drużyn. Na organizatorów czekało zatem nielada zadanie, aby podzielić drużyny sprawiedliwie i aby grania nikt nie miał za mało.

PALP: Najpierw dwie… potem trzy


Regulamin rozgrywek PALP sezon 2010/2011
Karta zgłoszenia drużyny do rozgrywek PALP

Podział na ligi i system gry
Najłatwiej było z ligą pierwszą, której kształt i skład oraz system gry był znany praktycznie po zakończeniu ubiegłego sezonu. Rozważany był co prawda wariant szesnastozespołowy ale ostatecznie w najwyższej klasie rozgrywkowej zobaczymy piętnastkę, która wywalczyła sobie prawo gry w pierwszej lidze wiosną i która grać będzie w dwóch rundach każdy z każdym (mecz i rewanż).

Więcej „zamieszania” był za to w lidze drugiej. Tutaj zagra ostatecznie 20 drużyn. W czasie jednej rundy nie jesteśmy w stanie rozegrać jednak aż 19 kolejek w związku z tym drużyny zostaną podzielone na dwie drugoligowe grupy, w których walczyć będą o jak najwyższe miejsca tak, aby wiosną był już możliwy podział na drugą i trzecią ligę. W pierwszej rundzie w drugoligowej grupie „A” zagra 10 drużyn, a awans do drugiej ligi w rundzie wiosennej uzyska sześć ekip (pozostali zagrają w lidze trzeciej). W grupie „B” o sześć pozostałych drugoligowych miejsc będzie rywalizować także 10 drużyn. Szansę na grę w drugiej lidze mają zatem wszystkie drużyny zarówno te, które już się bawiły z nami w ubiegłym sezonie, jak i te, które dopiero rozpoczynają przygodę w PALP.

Aby obie grupy były w miarę wyrównane „starzy” drugoligowcy podzieleni zostali zgodnie z miejscami zajętymi w lidze w ubiegłym sezonie. Pozostałe miejsca drogą losowania przypadły beniaminkom.
I tak w grupie „A” zagrają (w nawiasie miejsca z poprzedniego sezonu): Elwo (spadkowicz), Vein (3), Relaks (5), KECH (7), Drużyna Fryzjera (9), Os. Północ (11), Zielarze (15), Dzieci Maryhy (b), Piasek United (b), Zryw (b).

W grupie „B” zobaczymy z kolei: Termex (s), Enigma (4), K.W.CH. (6), Kilers (8), Polandy (10), Wrona Produkcja Podłoża (12), DN Okna (b), Warriors (b), Orły Mirosława K. (b), ConstructoR (b).

Tak wiec w drugiej lidzie jesienią zespoły zagrają po dziewięć ligowych spotkań. Już dziś wiadomo, że wszystkie ligowe mecze drugiej ligi w pierwszej rundzie odbywać się będą tylko w weekendy, a rundę jesienną zakończymy 6-7 listopada. Żeby jednak zwiększyć ilość grania drugoligowcy zagrają już jesienią pierwszą rundę Pucharu Ligi. Będzie dość nietypowo bowiem drużyny podzielone zostaną na grupy i w nich rywalizować będą o przepustkę do wiosennych gier, kiedy to do rywalizacji włączą się pierwszoligowcy. Wiosną grać już będziemy typowo systemem pucharowym, ale o szczegółach pucharowych zmagań będziemy informować w terminie późniejszym.

Wiosną jak już wczesnej wspominaliśmy nastąpi podział na drugą i trzecią ligę. Na zapleczu pierwszej ligi rywalizować będzie 12 ekip, pozostali grać będą w lidze trzeciej. Tutaj rywalizować będziemy w dwóch rundach. Naturalnie każdy startuje z zerowym dorobkiem punktowym.

W „nowej” drugiej lidze w pierwszej wiosennej rundzie zespoły zagrają systemem każdy z każdym. Po tej serii gier nastąpi podział drugiej ligi na grupę mistrzowską i grupę spadkową. O pierwszoligowy awans powalczy zatem 6 drużyn, a pozostali powalczą o utrzymanie. Tutaj także zagramy systemem każdy z każdym. W sumie wiosną drugoligowcy zagrają aż 16 spotkań ligowych.

W lidze trzeciej grać będzie wiosną osiem drużyn zatem zagramy dwie pełne rundy każdy z każdym. O wyższą klasę rozgrywkową walczyć będzie wszystkie osiem ekip, czyli każdy rozegra po 14 spotkań w lidze.
Do tego naturalnie należy dodać mecze pucharu ligi. Grania będzie zatem naprawdę dużo.

Spadki i awanse

Awanse:
- bezpośredni awans z II do I ligi uzyskają dwie najlepsze drużyny zaś trzeci zespół zagra w barażu z drużyną I ligi
- bezpośredni awans z III do II ligi uzyskają dwie najlepsze drużyny, zaś trzeci zagra w barażu z drużyną II ligi

Spadki:
- po zakończeniu rozgrywek ligowych z I ligi do II spadają bezpośrednio trzy najsłabsze drużyny, zaś czwarty najsłabszy zespół rozgrywać będzie baraż o utrzymanie w I lidze z trzecią drużyną II ligi.

- po zakończeniu rozgrywek ligowych z II ligi do III spadają bezpośrednio dwie najsłabsze drużyny, zaś trzeci najsłabszy zespół rozgrywać będzie baraż o utrzymanie w II lidze z trzecią drużyną III ligi.

Terminy i czas gry
Jak już wcześniej wspominaliśmy rywalizację w tym sezonie rozpoczniemy w pierwszej lidze w niedzielę 29 sierpnia, a planowany koniec rundy jesiennej powinien nastąpić w pierwszy weekend listopada czyli 6-7. Liga druga rozpocznie rywalizację w sobotę 4 września.
Pierwszoligowcy jesienią grać będą tylko mecze ligowe - 11 weekendów plus cztery spotkania w tygodniu. Drugoligowcy grać będą 9 ligowych weekendów plus po cztery pucharowe mecze wieczorami w tygodniu i weekendy.

Nowości regulaminowe

Identyfikatory
Bardzo istotna sprawa. Wszyscy zawodnicy otrzymają identyfikatory dopuszczające do udziału w Pszczyńskiej Amatorskiej Lidze Piłkarskiej. Istnieje bezwzględny obowiązek posiadania przy sobie identyfikatora na meczach w trakcie całego sezonu. Brak identyfikatora równoznaczny jest z brakiem uprawnienia zawodnika do występowania w pszczyńskiej lidze.

Co istotne wiąże się to także z obowiązkiem dostarczenia przez drużyny aktualnych zdjęć (paszportowych, dowodowych, legitymacyjnych) wszystkich zgłoszonych do ligi zawodników w formie cyfrowej na płycie CD (DVD). Każde zdjęcie powinno być opisane „imie_nazwisko.jpg” lub inny format cyfrowy. Zdjęcia należy dostarczyć wraz z listą zgłoszeniową na pierwszym meczu drużyny.

Identyfikatory zaczną obowiązywać od momentu wydania ich przez organizatora.

Do ligi będzie można zgłosić aż 18 zawodników przy czym za każdą zgłoszoną osobę należy uiścić opłatę w wysokości 5 złotych. W trakcie trwania rundy można wymienić w składzie aż czterech piłkarzy… ale tutaj za każdego nowego zawodnika trzeba uiścić opłatę 10 złotych oraz oczywiście dostarczyć jego fotografię. Zgłoszenie musi nastąpić minimum siedem dni przed występem nowego zawodnika, który otrzyma uprawnienia do gry dopiero po wydaniu identyfikatora!

W trakcie zimowej przerwy można wymienić czterech graczy i tylko wtedy istniej możliwość transferów, czyli zmiana barw klubowych.

Wciąż obowiązuje oczywiście zasada, że w PALP mogą grać tylko zawodnicy niezrzeszeni (wyjątek stanowią zawodnicy do ukończenia 18 roku życia). Zawodnik, który zagrał mecz w klubie zrzeszonym, w lidze amatorskiej może zagrać dopiero od nowej rundy.

Walkowery
Podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich drugie niestawiennictwo się na meczu skutkować będzie wykluczeniem drużyny z dalszej części rozgrywek. Nowością jest jednak to, że za walkower drużyna karana będzie aż dwoma punktami ujemnymi w ligowej tabeli. Miejmy nadzieję, że do takich sytuacji jednak nie dojdzie.

Kartki i kary
W kwestii kartek większych zmian nie ma. Pauzować będziemy nadal po trzech żółtych (jeden mecz), a następnie po piątej i każdej następnej dwa mecze. Za kartę czerwoną otrzymaną bezpośrednio pauzować będziemy minimum jeden mecz.

Z kolei dwie żółte kartki w meczu skutkują kartką czerwoną i wykluczeniem zawodnika tylko w meczu, w który takową karę otrzymał. Kartki te liczone będą, jako dwie żółte, czyli pauzować w kolejnym meczu będzie się tylko wówczas jeśli będzie trzecia lub kolejna żółta kartka.

Nowością jest także to, że jeśli w meczu wystąpi zawodnik, który miał pauzować za karę indywidualną wynik meczu automatycznie weryfikowany będzie na walkower na korzyść drużyny przeciwnej. Obowiązkiem kapitana/kierownika drużyny jest: bądź liczenie kartek swoich zawodników, bądź też upewnienie się u organizatora, że dany zawodnik pauzuje lub nie pauzuje w danej kolejce.

Ubiór
Obowiązują jednolite koszulki z numerami (strój bramkarza musi być inny), zaś kapitan ma mieć opaskę na przedramieniu (w przypadku braku należy wypożyczyć odpłatnie u organizatora).

W większości chyba omówione zostały wszystkie zmiany. Szczegóły dostępne są oczywiście w ligowym regulaminie dostępnym w załączniku. Przypomnijmy jeszcze, że na pierwszą kolejkę należy dostarczyć: kartę zgłoszeniową, płytę ze zdjęciami wszystkich zawodników oraz należy dokonać opłaty startowej i opłaty za każdego zgłoszonego gracza.

Harmonogram pierwszych kolejek
Zgodnie z zapowiedziami liga rozpocznie się za tydzień, ale do gry przystąpią tylko pierwszoligowcy. Inauguracyjny mecz rozegrają ze sobą ekipy Cadi-Caru i Japi-Budu i będzie to mecz o szczególnym znaczeniu. Rywalizacja toczyć się będzie nie tylko o ligowe punkty ale także o Superpuchar, bowiem zagra ze sobą mistrz sezonu 2009/2010 ze zdobywcą Pucharu Ligi. Nie mniej ciekawie powinno być także w pozostałych meczach.

I liga – I kolejka
29.08.2010 - niedziela - boisko "Orlik”

11:00 Cadi-Car - Japi-Bud
11:50 Trójca - POSiR Pszczyna
12:40 Sew-Met – Mieszko
13:30 OKS Poligon - ATS Jakub
14:20 FC Profi M-Tec – Żubry
15:10 Undergrasosexoholics - Ełka Team
16:00 Gunners Biegier - ZRB-Szybkie Banany
pauza Poligoners

Sporo zamieszania było ze zgłoszeniami drugoligowców i inauguracja sezonu 2010/2011 nastąpi na tym szczeblu rozgrywkowym dopiero w sobotę 4 września.

II liga – grupa „B” - I kolejka
4 września 2010r. – sobota – boisko „Orlik”

15:00 Enigma – Orły Mirosława K.
15:50 Termex – ConstructoR
16:40 K.W.CH. Piasek – Warriors
17:30 Kilers – DN Okna
18:20 Polandy – Wrona Produkcja Podłoża

II liga – grupa „A” - I kolejka
5 września 2010r. – niedziela – boisko „Orlik”

11:00 Vein – Piasek United
11:50 Elwo – Zryw
12:40 Relaks – Dzieci Maryhy
13:30 KECH – Zielarze
14:20 Druzyna Fryzjera – Os. Północ

Pełny harmonogram gier ligowych zarówno dla pierwszej jak i drugiej ligi ukaże się w przyszłym tygodniu.

UKS Centrum Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.