Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Rozrywka

  • 23 października 2019
  • wyświetleń: 1124

Halny w Tatrach, czyli wycieczka UKST "Diablak" w Tatry Zachodnie

"Prawdziwym bohaterem jest nie ten, kto zdobywa szczyt za wszelką cenę, ale ten, kto 100 metrów przed szczytem potrafi zawrócić." Ten cytat z programu "Patrol Tatry" świetnie nadaje się do opisu ostatniej wycieczki w Tatry Zachodnie, która została zorganizowana przez Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny "Diablak" w Pszczynie.

Halny w Tatrach, czyli wycieczka UKST „Diablak” w Tatry Zachodnie - 20.10.2019 · fot. UKST Diablak


Niedziela, 20 października dla dość licznej grupy turystów rozpoczęła się bardzo wcześnie, gdyż o 3.30 nastąpił wyjazd na wycieczkę, której trasa, zgodnie z planem, miała prowadzić z Kir na Ciemniak (2096 m n.p.m.), Krzesanicę (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.), Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.), by Doliną Małej Łąki zejść do Gronika. Jednak jak to w życiu bywa, nie wszystko jest takie oczywiste jak się nam wydaje.

Do wysokości ok. 1800 m n.p.m. wszystko szło zgodnie z założonym planem, a słońce i prawie bezchmurne niebo towarzyszyły turystom chcącym zdobyć Czerwone Wierchy. Jednak zdobywając Piec uczestnicy wycieczki coraz mocniej zaczęli odczuwać podmuchy wiatru halnego, który od ostatniego czwartku zaczął gościć na Podhalu. W związku z tym, iż grupa była bardzo dobrze przygotowana podeszła na Chudą Przełączkę (1850 m n.p.m.). Jednakże na tej wysokości podmuchy wiatru przekraczały 100 km/h a chmury zasłoniły grań Czerwonych Wierchów, więc nasz przewodnik tatrzański Michał Jarząbek - Giewont podjął decyzję o zamianie planów, gdyż kontynuowanie wycieczki zgodnie z pierwotnymi założeniami byłoby zagrożeniem dla zdrowia, a nawet i życia turystów.

Halny w Tatrach, czyli wycieczka UKST „Diablak” w Tatry Zachodnie - 20.10.2019
Halny w Tatrach, czyli wycieczka UKST "Diablak" w Tatry Zachodnie - 20.10.2019 · fot. UKST Diablak


Z Chudej Przełączki uczestnicy wycieczki udali się zielonym szlakiem, przez Dolinę Tomanową, do schroniska PTTK na Hali Ornak. Po odpoczynku i uzupełnieniu kalorii turyści udali się nad Smreczyński Staw (1227m n.p.m.) - jedyny po polskiej stronie Tatr Zachodnich staw, do którego prowadzi szlak turystyczny. Znad stawu uczestnicy wycieczki podążając główną drogą prowadzącą przez Dolinę Kościeliską, przeszli żółtym szlakiem przez Wąwóz Kraków - uważany za najpiękniejszy wąwóz skalny polskich Tatr Zachodnich, by ponownie wrócić na Polanę Piasaną, skąd udali się w drogę powrotną do Kir.

W czasie wycieczki uczestnicy zostali zapoznani z historią terenu, podstawami topografii oraz zasadami poruszania się w górach i parkach narodowych. Najważniejszym elementem wycieczki było uświadomienie turystom, że w górach najważniejsze jest bezpieczeństwo własne i innych turystów a założone plany, ze względu na potęgę przyrody, nie zawsze mogą zostać zrealizowane.

Jako organizatorzy cieszymy się zainteresowaniem naszymi wycieczkami. Do udziału w naszych wycieczkach, zachęcamy również grupy szkolne pod opieką nauczyciela. Informacje na temat planowanych wycieczek systematycznie publikujemy na naszej stronie internetowej www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl oraz profilu FB.

Halny w Tatrach, czyli wycieczka UKST „Diablak” w Tatry Zachodnie - 20.10.2019
Halny w Tatrach, czyli wycieczka UKST "Diablak" w Tatry Zachodnie - 20.10.2019 · fot. UKST Diablak


Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów turystyki, osoby chcące pochodzić po górach do uczestnictwa w wycieczkach organizowanych przez Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak". Naszym celem jest zachęcanie młodzieży do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozostajemy również otwarci na turystów w każdym wieku.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

Najbliższe wycieczki/wyjazdy:
  • 16.11.2019 - wyjazd na termy do Chochołowa
  • 17.11.2019 - wycieczka RODZINNA w Beskid Śląski (Trzy Kopce Wiślańskie)
  • 30.11.2019r. - Jarmark Bożonarodzeniowy - PRAGA
  • 07.12.2019r. - Jarmark Bożonarodzeniowy - WIEDEŃ
  • 08.12.2019r. - wycieczka zimowa w Beskid Śląski


Zapraszamy
UKST "DIABLAK"

UKST Diablak

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.