pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 24 listopada 2006
  • wyświetleń: 65752

Czekają na azyl

Rozpoczynamy akcję pomocy dla bezdomnych psów z gminnego „schroniska” przy Zieleni Miejskiej. Każdy, kto choć raz odwiedził jakiekolwiek schronisko, wie jak dramatyczna jest sytuacja trafiających tam zwierząt.

Czekają na azyl


Mimo wysiłku opiekunów, psy tęsknią za swoimi dawnymi właścicielami, a ci nierzadko w ogóle na to nie zasługują. Większość psów, jakie trafia do pszczyńskiego „schroniska” została po prostu porzucona przez swych właścicieli, i to często w bardzo okrutny sposób.

Czekają na azyl · fot. Magda Sojka


Pracownicy służb miejskich znajdowali zwierzęta przywiązywane do ławek w parku, często też psy wyrzucano z pędzących samochodów, by nie zdążyły pobiec za swym „panem”. Okaleczone i wychudzone, nierzadko ze złamanymi po upadku łapami, trafiły do „schroniska”. Ale to nie koniec ich dramatu.

W ciasnych klatkach żyje po kilka psów, jednak na razie oprócz adopcji- nie ma innego rozwiązania tej patowej sytuacji. Okoliczne schroniska są przepełnione, nie przyjmują nowych zwierząt. Poza tym budżet „punktu zatrzymań bezdomnych zwierząt”, bo tak oficjalnie nazywa się to miejsce, to tylko 30 tys. zł rocznie.

Schroniska wymagają jednak jednorazowej opłaty za tzw. "umieszczenie" zwierzęcia u siebie. Z reguły jest to od 300 do 600 zł (z VAT) za jednego psa. - Schroniska nie są z gumy. Dążymy do tego, by zwierzęta miały tam w miarę komfortowe warunki. W cenę przyjęcia psa do schroniska na ogół wliczony jest koszt jego utrzymania, sterylizacji, pakiet szczepień czy wszczepienie elektronicznego „czipa”, który pomaga w identyfikacji zwierzęcia - mówi Wojciech Muża, Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Niektóre zwierzęta muszą więc pozostać w ”punkcie” nawet przez kilka miesięcy, mimo iż to miejsce nie spełnia podstawowych standardów schroniska. – Psy są pod stałą kontrolą weterynaryjną, te, które znajdują się w ”punkcie” dłużej niż dwa tygodnie, są szczepione - mówi Piotr Łapoń, opiekun psów. Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym los zwierząt nie jest obojętny...

Na stronie www.zwierzaki.pless.pl będziemy publikować zdjęcia psów, które Internauci będą mogli zaadoptować. Opiekunowie zwierząt do adopcji wybiorą te najbardziej łagodne.

-Zaadoptowany przez Internatów pies, otrzyma darmowe szczepienie i pełną książeczkę zdrowia. Gwarantujemy także bezpłatne wszczepienie elektronicznego czipa, który pomaga w identyfikacji zwierzęcia - mówi Alojzy Cieszko, naczelnik Wydziału Rolnictwa Urzędu Miasta w Pszczynie.

Wszyscy chętni na adopcję będą musieli udowodnić, że mają warunki lokalowe, pozwalające na właściwe utrzymanie zwierzęcia. Po przejściu weryfikacji będą mogli zabrać pieska do domu. Oczywiście, można wybrać również i innego psa niż tego prezentowanego na zdjęciu!

Psy można oglądać codziennie, w ”punkcie zatrzymań” przy Zieleni Miejskiej (okolice Szkoły Rolniczej) w godzinach 12.30-14.00, a najlepiej umówić telefonicznie z opiekunem psów pod numerem: (0-32)210-36-15 w godz. 9.00- 14.00

PS. Wiemy, że nie każdy, mimo nawet najlepszych chęci będzie mógł adoptować psa. Dlatego czekamy również na sygnały od Internatów gotowych przekazać zwierzętom karmę.

Magda Sojka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.