pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 10 listopada 2006
  • wyświetleń: 4498

Oświadczenie PCK-ult

Publikujemy otrzymane w dniu 10 listopada oświadczenie, które jest odpowiedzią Pszczyńskiego Centrum Kultury na ostatnio pojawiajace się zarzuty.OŚWIADCZENIE PSZCZYŃSKIEGO CENTRUM KULTURY

W związku z krytyką działalności Pszczyńskiego Centrum Kultury chcielibyśmy ustosunkować się do niektórych zarzutów.

Jak sama nazwa wskazuje, centrum kultury nie pełni funkcji wyłącznie młodzieżowego domu kultury. Powołane zostało, aby zaspakajać potrzeby kulturalne wszystkich grup wiekowych. Poza tym Pszczyńskie Centrum Kultury nie ma i nie powinno mieć monopolu na organizowanie imprez kulturalnych. W Pszczynie istnieje np. Klub Jazzowy Bugsy’s, Kawiarnia Muzyczna, „Rockstodoła”, kino „Wenus” – instytucje od lat w znakomity sposób organizujące imprezy muzyczne i kulturalne, których odbiorcami jest prawie wyłącznie młodzież.. Stwierdzenie, że organizujemy imprezy wyłącznie dla siebie jest czystą złośliwością, zupełnie mijającą się z prawdą. Jest na to jeden niepodważalny dowód: wypełnione do ostatniego miejsca sale koncertowe na prawie wszystkich organizowanych przez nas imprezach, kilka tysięcy osób na imprezach plenerowych typu piknik z TVP Katowice, Dni Pszczyny. W sumie we wszystkich imprezach organizowanych przez Pszczyńskie Centrum Kultury w 2005 roku wzięło udział ok. 40 tysięcy osób!

Bez względu na gust i upodobania odbiorców, niepodważalny jest wysoki poziom organizowanych przez nas imprez, w których udział wzięli m. in. Gustaw Holoubek, Anna Seniuk, Anna Dymna, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger, Jerzy Trela, Stanisław Drzewiecki, Anna Maria Jopek, Grzegorz Turnau, Grażyna Brodzińska, Krzysztof Majchrzak, Marcin Kydryński, zespół „Hey”, Kasia Kowalska, Paweł Kukiz z zespołem „Piersi”, Urszula, De Mono, Myslovitz, „Raz, dwa, trzy”, Henryk Miśkiewicz, Kabaret „Mumio”, Kabaret Moralnego Niepokoju i wiele innych.

Dzięki takim imprezom, jak Pszczyński Salonik Artystyczny, Pszczyńskie Koncerty Plenerowe czy Międzynarodowe Plenery Malarskie, Pszczyna postrzegana jest jako miasto szczególnie dbające o kulturę i wyróżniające się tym na terenie Śląska.

Oprócz tego w stałych zajęciach Pszczyńskiego Centrum Kultury, a są to: sekcja plastyczna, zajęcia z malarstwa i rysunku, rytmika, taniec współczesny, sekcja ceramiki, zajęcia wokalne, zespół wokalny, zajęcie komputerowe, sekcja szachowa, Klub Poczty Poetyckiej, koło numizmatyczne i filatelistyczne, stretching, uczestniczy regularnie ok. 150 osób. Dodać należy do tego opiekę merytoryczną i finansową nad 8 zespołami folklorystycznymi ( ok.170 osób) działającymi na terenie gminy Pszczyna.

Mało kto pamięta o działającym przy Pszczyńskim Centrum Kultury Centrum Kształcenia Ustawicznego, które od 2002 roku przeszkoliło na zasadach non-profit (całkowity koszt szkoleń pokrywa gmina) aż 1600 osób bezrobotnych z terenu powiatu pszczyńskiego,
z których ogromna część to ludzie młodzi, absolwenci szkół.

Jeżeli dodamy do tego stałą współpracę ze szkołami, parafiami, organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, sołectwami, radami osiedlowymi, przy organizacji imprez na terenie gminy Pszczyna typu: Festiwal Układów Tanecznych, Festiwal Piosenki Ekologicznej, festyny osiedlowe, parafialne, koncerty charytatywne, spotkania, prelekcje, koncerty, popisy, konkursy ogniska muzycznego; jeżeli dodamy do tego od lat organizowane dla dzieci i młodzieży konkursy i festiwale, takie jak: Festiwal Małych Form Teatralnych „Arlekinada”, Konkurs Piosenki Poetyckiej „Sentymenty”, liczne konkursy plastyczne - to tylko ktoś zupełnie niezorientowany może stwierdzić, że Centrum Kultury jest zamknięte na potrzeby kulturalne mieszkańców Pszczyny.

Ponieważ robimy wiele, z pewnością zdarza się nam też popełniać błędy. Dlatego będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, sugestie i konkretne propozycje, które pozwolą nam poszerzyć ofertę Pszczyńskiego Centrum Kultury i krąg jego odbiorców.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.