Rozrywka
- 21 listopada 2023
- wyświetleń: 3068
"Polskie Bogactwo". Ceramika, wiklina, malarstwo i grafika na wystawie lokalnych artystek
W piątek, 17 listopada w galerii na II piętrze w Centrum Kultury w Pawłowicach odbył się wernisaż wystawy "Polskie Bogactwo". Do 20 grudnia można podziwiać prace 7 artystek z powiatu pszczyńskiego i nie tylko.
"Polskie Bogactwo" zostało zawarte w pracach autorek wystawy prezentujących różne techniki artystyczne. Są nimi: malarstwo akrylowe, obrazy wykonane pastelami, obrazy olejne, ale również ceramika, wiklina czy techniki graficzne. Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Karolina Błaszczyk.
Tytuł został podyktowany m.in. tym, czym zachwycają się obcokrajowcy, tak licznie odwiedzający nasz kraj, wspomnieniami z dzieciństwa, pięknem przyrody i samą pasją tworzenia. - A to, że autorkami wystawy zostały same kobiety? Cóż, może po prostu są wrażliwe - komentuje Karolina Błaszczyk.
Zajęcia z technik fotograficznych, które odbyły się w ramach wernisażu, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.
Zaprezentowały się:
Anna Flaga mieszka i tworzy w Żorach. Artystka, graficzka i kuratorka, doktor sztuki. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W kręgu jej zainteresowań nieustannie pozostają przyroda, świat współczesny, a przede wszystkim człowiek z całą złożonością swojej natury, uczuć, problemów oraz mnogością uwikłań kulturowych, społecznych i religijnych.
Magdalena Pudełko jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu. Specjalizowała się w witrażu i rzeźbie. Aktualnie pracuje z dziećmi. Jak podkreśla, szanuje prostotę i rzemiosło. W wolnych chwilach najbardziej lubi toczyć na kole i pleść z wiklinowych witek.
Anna Haka-Otręba ukończyła Wydział Artystyczny na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W swojej twórczości szczególny nacisk kładzie na moc natury. Łącząc bogactwo przyrody z technikami graficznymi stara się zarazić młodych ludzi miłością do sztuki. Uwielbia linoryt, monotypię, land art, a ostatnio cyjanotypię.
Alicja Szymczak jest pasjonatką malarstwa, historii sztuki i polskich krajobrazów. Ukończyła Studium Wiedzy o Sztuce przy Politechnice Krakowskiej pod kierownictwem prof. Wiktora Zina. Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność artystyczną. Od ponad 10 lat z powodzeniem pełni funkcję przewodniczącej pszczyńskiego Klubu Plastyków "Zdrzadełko".
Ewa Rotter-Płóciennikowa swoje artystyczne wykształcenie zdobyła m. in. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Związana z Żorami, od lat dba o kulturę w tym mieście. Wielokrotnie nagradzana, autorka licznych wystaw, przez długie lata dzieliła się swoją wiedzą i pasją, organizując m. in. międzynarodowe plenery malarskie. Opowiadając o swoich obrazach, podkreśla w nich rolę światła, twierdząc, że jest ono wyznacznikiem wszystkiego, co dzieje się w pejzażu.
Wanda Klimczyk tajniki malarstwa sztalugowego zgłębiała studiując na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Od dziecka otoczona naturą, a w trakcie nauki ludźmi ceniącymi piękno, pokochała jeden z bardziej naturalnych materiałów plastycznych jakim jest glina. Jak podkreśla, dzięki niej czuje, że ma kontakt z przyrodą, że może się wyciszyć i stworzyć coś radosnego. Takie właśnie są jej ceramiczne, bajecznie kolorowe kury oraz mozaikowe chłopki.
Karolina Błaszczyk rozwijała swoje talenty w liceum plastycznym, a zdobytą w nim wiedzę na temat malarstwa uzupełniła kilka lat później, studiując historię sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. To dzięki zdobytej tam wiedzy na temat twórczości dawnych mistrzów, doświadczeniom w szkole jako nauczyciel i swojej wrażliwości na piękno przyrody postanowiła wrócić do swojej dawnej pasji i znowu zacząć tworzyć. Jej ulubione techniki malarskie to olej i akryl na płótnie.
Poetyckie dzieło Barbary Brandys-Caputy, poetki i ilustratorki, stało się zwieńczeniem krótkich notek na temat autorek "Polskiego bogactwa" i równoczesnym komentarzem tytułu wystawy, a przede wszystkim artystycznym akcentem podczas otwarcia ekspozycji:
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
GOK Pawłowice
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "GOK Pawłowice" podaj