pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 2 maja 2023
  • 22 maja 2023
  • wyświetleń: 5369

[FOTO] Znane i nieznane twarze księżnej Daisy. Książęca Gra Miejska

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Daisy Days" podaj

W sobotę, 20 maja odbyła się 15. Książęca Gra Miejska. W tym roku w Pszczynie oraz mieście partnerskim Wałbrzychu obchodzony jest Rok Daisy. Ma to związek z przypadającą na 2023 rok 150. rocznicą urodzin oraz 80. rocznicą śmierci księżnej. Dlatego niepodzielną bohaterką tegorocznej edycji gry zatytułowanej "Znane i nieznane twarze księżnej Daisy" była żona ostatniego właściciela ziemi pszczyńskiej, która od 2012 roku jest ikoną miasta.

Reklama

XV Książęca Gra Miejska - 20.05.2023 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


- Do udziału w grze zapraszamy dorosłych, młodzież oraz dzieci, którzy chcą poznać Pszczynę i jej historię. Nie trzeba mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Ważniejsza jest ciekawość, spryt i spostrzegawczość oraz poczucie humoru. Przyda się również strój dostosowany do warunków pogodowych, najlepiej z elementami w stylu retro. Nie jest to obowiązkowe, ale mile widziane - przebrania w duchu epoki to już wieloletnia tradycja związana z tą grą! - mówili organizatorzy jeszcze przed wydarzeniem.

XV Książęca Gra Miejska - start gry - 20.05.2023 · fot. GrzegorzZałucki / pless.pl


W grze można było brać udział w zespołach od 2 do 4 osób. Przynajmniej jedna osoba w zespole musiała być pełnoletnia. Drużyny miały maksymalnie 4 godziny na ukończenie gry i oddanie swojej karty gry na mecie. Udział w grze był bezpłatny, wymagał jednak rezerwacji miejsc.

Organizatorami gry byli: Urząd Miejski w Pszczynie i Pszczyńskie Centrum Kultury, a producentem wykonawczym firma Silesia Events. Partnerami gry są Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Zagroda Żubrów, Muzeum Prasy Śląskiej, Herbaciarnia i Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.

Znane i nieznane twarze Księżnej Daisy - 15. Książęca Gra Miejska


Księżna Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Cornwallis - West urodziła się 28 czerwca 1873 roku w zamku Ruthin w Walii. W 1891 roku Daisy wyszła za mąż za Jana Henryka XV Hochberga von Pless - dziedzica jednego z najbogatszych rodów w Europie. Na rezydencję małżonków wyznaczono zamek Książ w Wałbrzychu. Hochbergowie bywali w Pszczynie kilka razy w roku odwiedzając w zamku rodziców Jana Henryka XV oraz biorąc udział w słynnych w całej Europie polowaniach.

Daisy była kobietą wielu talentów. Obdarzona pięknym głosem mogła zostać zawodową śpiewaczką. Kochała naturę i sztukę ogrodnictwa. Doskonale jeździła konno, brawurowo polowała i lubiła łowić ryby. Jeździła na łyżwach, wrotkach i rowerze. A do tego miała wielkie poczucie humoru i dar zjednywania sobie ludzi.

W odróżnieniu od innych żon arystokratów i magnatów Daisy bardzo osobiście angażowała się w pomoc potrzebującym. Przez kilka lat lobbowała u pruskiego cesarza, by pozyskać finansowe wsparcie ogromnego projektu oczyszczania wałbrzyskiej rzeki Pełcznicy, która była przyczyną chorób miejscowej ludności. Z radością śpiewała na koncertach charytatywnych. Podczas I wojny światowej odważnie służyła jako szeregowa pielęgniarka w szpitalu w Berlinie, a później także w pociągu sanitarnym, który jeździł blisko linii frontu.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Daisy Days

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Daisy Days" podaj