pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 6 stycznia 2023
  • wyświetleń: 1295

Z mikrofonem po muzeach. Młodzież nagra podcasty

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj

Powiat Pszczyński rusza z projektem, którego efektem będą podcasty o kolekcjach oraz muzeach, prezentujących dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W rolę autorów słuchowisk wcielą się uczniowie trzech pszczyńskich szkół.

Reklama

Z mikrofonem po muzeach. Młodzież nagra podcasty
Z mikrofonem po muzeach. Młodzież nagra podcasty - 12.2022 · fot. powiat


"Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej" to tytuł projektu, do którego Powiat Pszczyński zaprosił młodzież i nauczycieli historii. Na zaproszenie odpowiedzieli historycy trzech pszczyńskich szkół: Michał Pudełko z PZS nr 2, Elżbieta Jasińska z III LO oraz Agnieszka Chlebek-Rolska z I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie wraz z uczniami. Zadaniem młodzieży będzie nagranie podcastów o Muzeum Prasy Śląskiej, kolekcji państwa Żyłów w Jankowicach, Kamojówce w Suszcu, Smolarni w Kobiórze, Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach-Zdroju oraz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie.

Jak mówi wicestarosta Damian Cieszewski, projekt ma na celu promocję dziedzictwa kulturowego ziemi pszczyńskiej.

- Chcemy docenić pasję mieszkańców, którzy prowadzą kolekcje oraz muzea, ocalając od zapomnienia zwyczaje, tradycje i pokazują dawne życie na ziemi pszczyńskiej. Uczniowie zdobędą umiejętności, które będą mogli wykorzystywać później w dorosłym życiu - podkreśla wicestarosta.

- Mamy nadzieję, że będzie to ciekawe doświadczenie zarówno dla młodych ludzi, jak i dla opiekunów kolekcji, którzy z chęcią zgodzili się na współpracę przy realizacji projektu. To z nimi młodzież nagra wywiady, powstaną też filmy, które pokażą bogactwo zbiorów - mówi Kinga Pławecka-Bratek, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej.

Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie wzięli udział w warsztatach "Podcast kok po kroku" prowadzonych przez Natalię Siutę i Piotra Poloka - autorów podcastów, którzy opowiedzieli, jak powstają podcasty, jak się do nich przygotować, na co zwracać szczególną uwagę.

Po Nowym Roku młodzi ludzie spotkają się z właścicielami kolekcji i opiekunami zbiorów. Będzie to okazja, by mogli jak najwięcej dowiedzieć się o danym miejscu. Potem stworzą scenariusz i będą nagrywać część rozmów najpierw w wybranym muzeum, a następnie w profesjonalnym studiu. Nauczą się również montażu podcastu. Finałem będzie Dzień Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Pszczyńskiej, podczas którego zostaną zaprezentowane wybrane zbiory, odbędzie się również konferencja podsumowująca projekt.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego" podaj