pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 25 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1221

Nowy zeszyt "Kronik pszczyńskich". Co w nim znajdziemy?

Tradycyjnie podczas Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego zaprezentowany został najnowszy numer "Kronik pszczyńskich". Wydawcami Kronik Pszczyńskich są Urząd Miejski w Pszczynie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Nad ich redakcją czuwają Barbara Sopot-Zembok oraz Grzegorz Cempura.

Reklama

Podczas Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego zaprezentowano najnowszy numer „Kronik pszczyńskich” - 12.2022
Podczas Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego zaprezentowano najnowszy numer "Kronik pszczyńskich" - 12.2022 · fot. UM Pszczyna


Szósty zeszyt "Kronik pszczyńskich" liczy sobie ponad 260 stron. Został podzielony na sześć rozdziałów: "Z kart historii", "Rok wojny w Ukrainie", Muzea, wystawy", "Pszczyna się zmienia", "Wydarzenia" i "Wspomnienia". Czytelnicy znajdą tu artykuły opisujące fakty i wydarzenia sprzed wielu lat, a także sprzed kilku miesięcy, opis zmian jakie zachodzą w naszym mieście.

O czym między innymi przeczytamy w najnowszym wydaniu "Kronik pszczyńskich"? Marian Małecki opisał pobyt marszałka Józefa Piłsudskiego w Pszczynie. Halina Nocoń przygotowała bardzo ciekawy artykuł o pierwszym polskim roku szkolnym 1922-1923 w powiecie pszczyńskim. Agnieszka Chlebek-Rolska opisała działalność organizacji młodzieżowych w powiecie pszczyńskim, a Jarosław Zawisza przybliżył działalność Społecznego komitetu Odbudowy parku w Pszczynie. Jest również artykuł tragicznie zmarłego w październiku 2022 roku Tadeusza Rydzewskiego. Pan Tadeusz przyniósł wiosną do Urzędu Miejskiego w Pszczynie swoje wspomnienie o czasach wojny i swoim życiu.

Aleksander Spyra opisał dzieje prasy w Pszczynie. W "Kronikach pszczyńskich" jest też oczywiście wspomnienie księcia Bolko von Pless. Tomasz Waloszek przybliża niezwykłą historię taborów cygańskich, a Józef Spek pisze o maleńkim Borze.

Wydarzenia z 24 lutego 2022 roku spowodowały, że został dodany w tym zeszycie rozdział "Rok wojny w Ukrainie", w którym opisano działania mieszkańców Pszczyny na rzecz Ukrainy i Ukraińców. Zdzisław Grygier opisał wpływ wojny na Ukrainie. Oskar Piecuch pomoc ze strony mieszkańców gminy Pszczyna dla przyjaciół z Buczy i Ukrainy. Magdalena Czarnecka opisała wyzwania, które stanęły przed pszczyńską oświatą w minionym roku szkolnym.

Ważnym rozdziałem są relacje z wydarzeń 2022 roku. Teresa Musi na kartach "Kronik" opisuje obchody 100. Rocznicy powstań śląskich i przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Joanna Rozmus-Cader przedstawia historię pszczyńskiej "Wichury". Jacek Jucha przybliża nam ideę Carbo Asecura Biegu Pszczyńskiego, a Piotr Łapa Motoserca. Są również bardzo interesujące artykuły o harcerstwie, pszczyńskich znakach, a także działaniach minionych miesięcy w zakresie przeciwdziałaniu COVID-19, w walce o czyste powietrze.

- Ziemia pszczyńska i będąca jej sercem Pszczyna to nasza mała ojczyzna - niezwykła niewielka przestrzeń, która posiada ogromne znaczenie da konkretnego mieszkańca. Mała ojczyzna jest trudna do zdefiniowana, budzi w nas emocje - od nienawiści do miłości. Nie pozwała jednak pozostać wobec niej obojętnym. W "Kronikach pszczyńskich" staramy się spojrzeć na nasza małą ojczyznę poprzez tradycję, system wartości, wiedzę o ludziach, wydarzeniach i zachować pamięć dla przyszłych pokoleń - podkreślają Barbara Sopot-Zembok oraz Grzegorz Cempura, którzy czuwają nad redakcją "Kronik pszczyńskich".

- Wspólnie zadbajmy o pamięć, utrwalenie wspomnień, faktów, wydarzeń tak, aby czas bezpowrotnie nie zatarł ich śladów. Kroniki to doskonałe źródło do przybliżenia historii, pokazania zmian, utrwalenia wspomnień. W "Kronikach pszczyńskich" autorzy przybliżają przeszłość i opisują te ulotne chwile, które już są przeszłością, a jeszcze chwilę temu były teraźniejszością - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

- Bardzo serdecznie chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w ich tworzenie, dzielenie się swoją wiedzą o przeszłości, udostępnienie zdjęć i dokumentów. Serdecznie dziękuję pani dr Barbarze Sopot-Zembok i panu Grzegorzowi Cempurze za zaangażowanie w realizację projektu - dodaje burmistrz, zachęcając do lektury i tworzeniu zapisów naszej historii w kolejnych latach.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.