pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 16 listopada 2022
  • wyświetleń: 1036

Uczniowie Rolniczoka w norweskiej szkole Ole Vig

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj

W dniach 31 października - 9 listopada odbywał się kolejny etap projektu "Odpowiedzialność i wrażliwość kluczem do lepszego świata" realizowany przez placówkę i norweską szkołę Ole Vig w Stjordal. 12 uczniów szkoły pod opieką dwóch nauczycielek przybyło do Norwegii, by we współpracy z uczniami Ole Vig przeprowadzić szereg aktywności zaplanowanych w projekcie.

Reklama

Uczniowie PZS2 w norweskiej szkole Ole Vig


Pobyt rozpoczął się od zajęć integracyjnych i równocześnie wprowadzających w tematykę równości, empatii i kształtowania kompetencji społecznych. Młodzież obu szkół przedstawiła prezentacje na temat systemu edukacji, działań ekologicznych i wolontariatu. Kolejne działania to m. in. odwiedziny w domach opieki dla starszych ludzi, w których uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie, jak żyć, a efektem tych rozmów było drzewko dobrych myśli.

Młodzież spotkała się także z dziećmi z przedszkola, by zaprezentować ścieżkę sensoryczną oraz przedstawić fragmenty bajek oraz poruszyć temat praw dzieci. Na lekcjach języka angielskiego, WOSu oraz geografii dyskutowano o celach zrównoważonego rozwoju (SDG), współczesnych problemach świata oraz poznawano kulturę, geografię i specyfikę obu państw. Z udziałem uczniów odbyła się akcja charytatywna, której dochód przeznaczono na walkę z rakiem. Symbolicznym gestem wyrażającym troskę o środowisko było też wspólne zasadzenie drzewa i cebulek wiosennych kwiatów.

Nie brakło też czasu na integrację polsko-norweską i poznawanie piękna okolic Stjordal. Młodzież zwiedziła miasto Trondheim, a nim m.in. średniowieczną katedrę, urokliwe uliczki z kolorowymi domami, muzeum Muzyki rock i pop Rockheim. Uczniowie poznali też norweski sposób spędzania wolnego czasu - była wycieczka szlakiem nad jezioro, ognisko, pieczenie kiełbasek, pływanie łódką. W Norwegii można przenieść się zarówno do amerykańskiego miasteczka (Vuddu Valey) jak i średniowiecznej twierdzy.

Pierwszy etap wymiany zakończył się wspólnym spotkaniem nauczycieli i uczniów obu szkół podsumowującym dotychczasowe działania i ich efekty oraz wstępnymi ustaleniami na temat marcowej wizyty Norwegów w Polsce. Na pożegnalnym obiedzie przygotowanym i serwowanym przez uczniów szkoły Ole Vig padły słowa wzajemnych podziękowań. Nie brakło zapewnień o satysfakcji obu stron z działań podjętych podczas pobytu w Norwegii.

Projekt "Odpowiedzialność i wrażliwość kluczem do lepszego świata" o numerze EOG/21K4/W/0003 realizowany w ramach Programu Edukacja finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2012-2021.

źródło: PZS nr 2

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PZS nr 2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PZS nr 2" podaj