pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 18 lipca 2006
  • wyświetleń: 1897

Czeski film w pszczyńskim kinie

Czeski film w pszczyńskim kinie


W najbliższych dniach kino Wenus proponuje seanse dwóch czeskich komedii. Pierwsza to „Jazda” czyli film drogi po czesku. Druga to „Guzikowcy” komedia obyczajowa posługująca się również surrealistycznym humorem.

Uwaga - proponujemy nowy rodzaj biletu do kina – bilet non stop. Ten bilet jest ważny do chwili opuszczenia obiektu kina, również na pozostałe seanse danego dnia. Poniżej krótki opis filmów. Życzymy dobrej zabawy.

Mirosław Nowiński / kino Wenus

----------------------

„Jazda”

reż: Jan Sverak; wyst.: Anna Geislerova, Radek Pastrnak, Filip Renc, Jakub Spalek i inni
Cena biletu: normalny 12zł; ulgowy 10 zł ( bilet non stop – ważny do chwili opuszczenia obiekty kina, również na pozostałe seanse danego dnia)

Znakomity film drogi z wyśmienitym letnim klimatem. Radek i Franta postanawiają spędzić wakacje podróżując. Dokładny cel i kierunek nie są bliżej określone, ale właśnie na tym polegać ma cała zabawa. W tym celu dwaj młodzieńcy kupują za grosze rozsypującego się gruchota, po czym pozbywają się dachu... Bez dachu, ważnych papierów, ale za to z zagraniczną rejestracją jeżdżą wiejskimi, krętymi dróżkami, unikając zatłoczonych autostrad, a głównie policji.

Na jednej z leśnych dróg spotykają dziewczynę. Chuda blondynka odnajduje porzucone w rowie majtki i nie wiele myśląc rusza z nieznajomymi w siną dal. Niestety, podąża za nimi czarna beemka, a w niej chorobliwie zazdrosny chłopak Anny. Obaj przyjaciele, chcąc nie chcąc, biorą udział w grze, w której to autostopowiczka rozdaje karty, a że ekscentryczna kusicielka nie umie przestać uwodzić, naładowana erotyką atmosfera zagęszcza się coraz bardziej. Najważniejsza jednak jest sama wędrówka.

Właśnie w braku celu tej podróży tkwi jej głęboki sens. Cała trójka oddaje się niekiedy absurdalnym czynnościom, byleby tylko się nie nudzić. Oglądamy wiejskie krajobrazy (podobne do naszych rodzimych), jest słońce i wiatr we włosach podróżników uciekających przed codziennością i pustką. Wszystko toczy się w rytmie muzyki zespołu Buty, która świetnie buduje klimat filmu. Bez niej "Jazda" nie byłaby tak urzekająca. Całość ma niepowtarzalny, magiczny klimat.

„Guzikowcy”

reż: Petr Zelenka; wyst.: Pavel Zajicek, Jan Haubert, Frantisek Cerny, Michaela Pavlatova, Jan Cechticky i inni
Cena biletu: normalny 12zł; ulgowy 10 zł ( bilet non stop – ważny do chwili opuszczenia obiekty kina, również na pozostałe seanse danego dnia)

Komedia. Film opowiadający na wesoło o tym, co zabawne, absurdalne ale i o tym co smutne i wstrząsające. Guzikowcy noszą między pośladkami sztuczną szczękę. Dziwne? Co jeszcze robią bohaterowie filmu Zelenki - otóż, kochają się na tylnym siedzeniu w taksówce, bo nie wychodzi im gdzie indziej.

Plują na lokomotywę i są w tym najlepsi, dlatego chcieliby, żeby to właśnie ich sperma została wystrzelona do galaktyki Andromedy. Wywołują ducha amerykańskiego pilota. Mieszkańcy japońskiej Kokury uczą się przeklinać jak Amerykanie i narzekają na nieustannie padający deszcz. Ale właśnie złej pogodzie zawdzięczają, że bomba spadnie na Hiroszimę zamiast na Kokurę. reżyser swoim zwyczajem wyśmiewa i krytykuje, pozwalając poruszać się swoim bohaterom "w oparach absurdu".

W sześciu połączonych ze sobą historyjkach to przypadek jest istotnym czynnikiem nakręcającym spiralę wydarzeń, a jego rola we wszystkich opowieściach nie do przecenienia. Nie wiadomo, co wydarzy się za chwilę i kim okaże się bohater kolejnego epizodu - duchem, rogaczem, zabójcą, a może ofiarą?

Nikt tu nie jest taki, jak się nam wydaje, zwłaszcza, kiedy czyni wyznanie, że bycie guzikowcem jest zdecydowanie lepsze niż seks. Zelenka pokazuje inne wymiary rzeczywistości, Udowadnia, jak niezwykła może być codzienność, o ile pozwolimy dojść do głosu naszym pragnieniom i żądzom.

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.