pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 19 czerwca 2022
  • 15 lipca 2022
  • wyświetleń: 4276

Pszczyna z bliska, czyli spacer po mieście z przewodnikiem

U progu sezonu urlopowego i wakacji Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej przygotowała nową atrakcję. Oferuje cztery wersje pieszych wycieczek po mieście z przewodnikiem.

Pszczyna z lotu ptaka, rynek, starówka, ratusz, zamek
Pszczyna z lotu ptaka · fot. pless.pl


- Nadarza się świetna okazja, aby odkryć historię miasta, jego tajemnice czy najważniejsze zabytki. Pomogą w tym lokalni przewodnicy, którzy znają Pszczynę od podszewki i gwarantują, że zobaczymy to, co najważniejsze. Naszą nową ofertę kierujemy zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Pszczynę - mówi Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej.

Do wyboru są cztery trasy tematyczne: w angielskim stylu, od średniowiecza po nową dzielnicę, śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego oraz Wielkiej Wojny, podczas której Pszczyna zwana była "małym Berlinem".

Pierwsza oferuje kontakt z historią i przyrodą w jednym z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w kraju. Druga przybliża założenia urbanistyczne miasta od wieków średnich po dziewiętnastowieczną dzielnicę, która po dzień dzisiejszy zachowała charakter tzw. miasta - ogrodów.

Przez wieki Pszczyna była domem dla Polaków, Żydów i Niemców. Razem tworzyli wielokulturowe oblicze miasta, w którym mieszały się zwyczaje i języki. Spacer śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego to wyprawa w przeszłość, w świat, którego już nie ma. Poznamy historię, tradycje i obyczaje, które przez wieki budowały tożsamość Żydów pszczyńskich.

Spacer - małe miasto z wielką historią
Spacer - od średniowiecza po nową dzielnicę
Spacer śladami mieszkańców wyznania mojżeszowego
Spacer w angielskim styluDwudziesty wiek zaznaczył się niezwykle mocno w historii Pszczyny. Mimo swojego peryferyjnego, nadgranicznego położenia, to właśnie w zamku książąt Hochberg von Pless w latach I wojny światowej podejmowano kluczowe decyzje dotyczące jej przebiegu oraz losów ówczesnych układów w światowej polityce. Podążając śladami cesarzy, królów i książąt dowiemy się, jak to się stało, że Pszczyna na blisko dwa lata została nieformalną stolicą cesarstwa niemieckiego epoki wilhelmińskiej.

- W Pszczynie jest wiele miejsc, które codziennie mijamy, a z którymi łączą się ważne dzieje, nieraz o zasięgu międzynarodowym. Spacerując z przewodnikiem, nie tylko będziemy podziwiać architekturę i piękne, zielone zakątki, ale także weźmiemy udział w niezwykłej opowieści o naszym mieście. Program czterech wycieczek został zaplanowany z myślą o turystach, ale historie, które będzie można usłyszeć, detale, na które oprowadzający będą zwracać uwagę, na pewno zaskoczą również naszych mieszkańców - mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Zapisy na spacery po Pszczynie z przewodnikiem miejskim przyjmowane są osobiście w Biurze Informacji Turystycznej przy ul. Rynek 19, mailowo: pszczyna@slaskie.travel i telefonicznie: (32) 212-99-99.

spacer z przewodnikiem

pat / pless.pl
źródło: Biuro Informacji Turystycznej w Pszczynie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.