pless.pl

Reklama

Rozrywka

 • 16 września 2021
 • 19 września 2021
 • wyświetleń: 6924

Mela Koteluk zagra na tarasach pszczyńskiego zamku!

Za nami:

Już w najbliższą niedzielę, 19 września na tarasach Muzeum Zamkowego w Pszczynie akustyczny koncert zagra Mela Koteluk. To w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Impreza zakłada organizacje wydarzeń w miejscach, które zostały wsparte funduszami europejskimi. Wszystkie wydarzenia DOFE będą emitowane on-line, a do zarejestrowanych nagrań zawsze będzie można wrócić. Można wziąć w nich udział na żywo, ale obowiązuje rejestracja.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń, w których licznie i chętnie uczestniczą mieszkańcy województwa śląskiego oraz turyści odwiedzający nasz region. W tym roku warto zarezerwować sobie weekend 17-19 września i odwiedzić cztery miasta - gospodarzy tegorocznych DOFE. To Pszczyna, Żory, Tychy, Zabrze.

Dlaczego akurat te miasta są gospodarzami?

"Efekty wsparcia z Funduszy Europejskich widać na każdym kroku. Zawdzięczamy mu duże inwestycje infrastrukturalne - szpitale, szkoły, drogi, kanalizację, energooszczędne i proekologiczne rozwiązania. To również nieoceniony katalizator rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. Fundusze pozwalają wreszcie realizować rokrocznie tysiące projektów, które codziennie poprawiają jakość życia lokalnych społeczności.

Każde z czterech miast gospodarzy jest świetnym dowodem na to, jaką moc mają unijne fundusze. Warto odwiedzić Żory, Tychy, Zabrze czy Pszczynę, by przekonać się na własne oczy, jaką metamorfozę przeszły te miasta - dzięki odwadze, energii i pracy osób zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektów"
- czytamy w serwisie Regionalnego Programu Województwa Śląskiego.

Koncert Meli Koteluk na tarasach pszczyńskiego zamkuW Pszczynie plenerowy, akustyczny koncert artystki rozpocznie się w niedzielę, 19 września o godzinie 13.00 w Parku Zamkowym, na tarasach Muzeum Zamkowego.

Mela koteluk


Meli Koteluk przedstawiać nie trzeba - jej zjawiskowy głos i autorskie teksty uwodzą nas już od ponad dekady. Wielokrotna laureatka Fryderyków (m.in. w kategorii Debiut Roku, Album Roku, Artystka Roku) w 2020 roku z zespołem Kwadrofonik przygotowała album "Astronomia Poety. Baczyński", nagrany do wierszy wybitnego poety-powstańca. W Pszczynie posłuchamy akustycznych wersji jej najbardziej rozpoznawalnych utworów także z jej wcześniejszych płyt.

Jeżeli chcesz bawić na koncercie, wypełnij FORMULARZ REJESTRACYJNY: rpo.slaskie.pl/register/form/529

Jeżeli nie możesz przyjść, nic straconego - wszystko będzie emitowane na stronie organizatora: rpo.slaskie.pl/

Remigiusz Rączka Browarze Obywatelskim w TychachW Tychach zagości natomiast Remigiusz Rączka z Wodzisławia Śląskiego, który ogólnopolską sławę zyskał dzięki autorskiemu programowi "Rączka gotuje" w TVP. Wzorem ubiegłego roku Remigiusz Rączka zaprosi nas na wykwintną ucztę, pełną niezapomnianych smaków i zapachów.

Wydarzenie będzie można oglądać on-line w sobotę o godz. 11:00 w Browarze Obywatelskim w Tychach.

Jeżeli chcesz wziąć udział na żywo w pokazie kulinarnym Remigiusza Rączki, obserwuj profil na Facebooku "Razem zmieniamy Śląskie", gdzie organizator ogłosi konkurs, w którym będzie do wygrania 20 biletów na show. Zapoznaj się z Regulaminem konkursu Live cooking.

Rączka


Będąc w Tychach, warto zarezerwować sobie więcej czasu, by zwiedzić Starą Warzelnię - unikatowy przykład metamorfozy przemysłowego wnętrza. Dziś mieści się tu Centrum Sztuki Współczesnej, łączące sztukę (największa kolekcja sztuki naiwnej w Polsce!) z multimediami i nowymi mediami. Remont oraz adaptacja zabytkowego wnętrza był możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych.

Spotkanie z Dorotą Masłowską w ŻorachW Żorach, 18 września w tamtejszej bibliotece, odbędzie się spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską, laureatki wielu prestiżowych nagród - Paszportu Polityki (za głośną debiutancką "Wojnę polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną"), Nike (za "Pawia Królowej") oraz Samuel-Bogumił Linde Preis 2020. Zimą tego roku w warszawskim Teatrze Studio wystawiona zostanie jej nowa sztuka "Bowie w Warszawie". Dorota Masłowska jest felietonistką Dwutygodnika i "Tygodnika Powszechnego"; prowadzi także audycję w Radiu Newonce.

Masłowska Żory


Spotkanie odbędzie się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. To wyjątkowe miejsce na "funduszowej" mapie regionu - z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, unijne wsparcie pozwoliło wyremontować i zaadaptować na potrzeby biblioteki budynek dawnego młyna elektrycznego - dziś to na wskroś nowoczesne, tętniące życiem miejsce, które przyciąga niebanalnymi wnętrzami i bogactwem możliwości.

Aby wziąć udział w spotkaniu z Dorotą Masłowską - zapisz się pod adresem e-mail: informacja@mbpzory.pl, pod numerami telefonu: 32 43 43 197, 32 43 44 584 lub w Informacji - Recepcji Biblioteki.

Teatr w ZabrzuWeekend z funduszami europejskimi na Śląsku zacznie się już w piątek, 17 września w Zabrzu. O 17:00 zespół Teatru Zabrze zabierze nas w podróż do dzieciństwa podczas spektaklu "Plastusiowy pamiętnik".

Najbardziej surowi recenzenci - dzieci - uznały to przedstawienie za najlepszy spektakl podczas festiwalu w Krakowie. Wzruszą się także i rodzice. Czy wiecie, że w tym roku uwielbiany przez kolejne pokolenia Plastuś obchodzi okrągłe... 90. urodziny?!

teatr zabrze


Zabrzański teatr to jedno z tych miejsc, które wspaniale rozkwitło dzięki funduszom unijnym. Realizowany w latach 2017-2021 projekt umożliwił rozbudowę i remont zabytkowego budynku. Udostępniono nowe pomieszczenia, zwiększono liczbę miejsc na widowni głównej sceny. Powstała też Mała Scena, przeznaczona do małych form teatralnych. Uwaga! Rejestracja zakończona!

Pozostałe wydarzenia m.in. w gminie MiedźnaDni Otwarte to możliwość obejrzenia z bliska mniej i bardziej niezwykłych projektów, które zrealizowano w województwie śląskim dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. W tym roku, tak jak i w ubiegłych latach, beneficjenci Funduszy Europejskich przygotowali z okazji DOFE specjalne wydarzenia, które odbędą się w szkołach, bibliotekach czy nawet jednostkach straży pożarnej:

 • Dni Otwarte w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Miedźna - 18 września,
 • DOFE w szkołach we Frydku i Woli - 17 września,
 • Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 1 w Woli - 17 września,
 • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Dla Johanne i Anny" w Willi Sixta w Bielsku-Białej,
 • Dni Otwarte w Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej,
 • Bezpłatne badania w Zagłębiowskim Centrum Wsparcia w Sosnowcu,
 • Dni Otwarte w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach,
 • Dni Otwarte w Centrum Kształcenia Zawodowego w Zawierciu,
 • Strefa Zwierzoraju w Katowicach,
 • Dzień Otwarty Biblioteki Ficinus w Rudzie Śląskiej,
 • Prezentacja bazy dydaktycznej w Zespole Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach.


Szczegółowe informacje na temat tych wydarzeń pod linkami na: rpo.slaskie.pl/czytaj/moc_atrakcji_na_dofe_2021

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/289983222465225

ar / pless.pl
źródło: Serwis Regionalnego Programu Województwa Śląskiego

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.