pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 28 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3965

[ZDJĘCIA] Ognisko Muzyczne w Pszczynie uczciło 65-lecie

Już od 65 lat w Pszczynie działa Ognisko Muzyczne. Z tej okazji na pszczyńskim rynku odbył się uroczysty Koncert Jubileuszowy.

Koncert Jubileuszowy 65-lecia działalności Ogniska Muzycznego w Pszczynie - 27.06.2021 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Podczas wydarzenia wystąpiła Orkiestra Rozrywkowa oraz uczniowie klas śpiewu i fortepianu Ogniska Muzycznego w Pszczynie, Orkiestra "Śląskie Smyki" z Tarnowskich Gór, chór Per Spasso oraz Marcin Staszek. Niesamowite głosy wokalistów, a przy tym przepiękne dźwięki instrumentów przyciągnęły na pszczyński rynek mieszkańców i turystów.

- 65 urodziny to wyjątkowa okazja do świętowania, bowiem dzisiejsze czasy to niebywale trudny okres dla sztuki, muzyki i artyzmu - mówiła Joanna Wiktorko, dyrektor Ogniska Muzycznego w Pszczynie. Podczas uroczystości wicestarosta Damian Cieszewski przekazał absolwentom placówki publikację pt. "Łączy nas muzyka", która przedstawia historię działalności Ogniska Muzycznego w Pszczynie. To najnowsza książka wydana przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie w ramach powiatowej serii - "Biblioteczka Ziemi Pszczyńskiej".

- Powstałe w 1956 roku Ognisko Muzyczne już na stałe wpisało się w historię regionu. To miejsce, które rozwija artystyczną wrażliwość kolejnych pokoleń mieszkańców powiatu pszczyńskiego i zapewnia wychowankom możliwość rozwoju muzycznego - mówi wicestarosta Damian Cieszewski.

Ognisko Muzyczne w Pszczynie od pokoleń kształci dzieci, młodzież i dorosłych. Założycielem i jego pierwszym kierownikiem był Antoni Jarczok. Po nim funkcję dyrektora placówki pełnił Alojzy Kajstura, następnie Anna Kast, a od 1986 roku Zofia Beberok. Obecnie rolę tę sprawuje Joanna Wiktorko. W ciągu 65 lat swojej działalności placówka wykształciła kilka tysięcy miłośników muzyki.

Do najbardziej uhonorowanych absolwentów należą: pianistka Zofia Antes, kontrabasistka Irena Olkiewicz, chórmistrz i dyrygent Bogdan Gola, piosenkarka Alicja Janosz, Katarzyna Machnik czy Damian Stania.

Uczniowie Ogniska Muzycznego mają możliwość prezentowania swoich umiejętności na koncertach, przeglądach, konkursach i festiwalach muzycznych. Placówka aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Ziemi Pszczyńskiej, umożliwiając mieszkańcom obcowanie z muzyką.

W grudniu 2019 r. w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku uczniowie placówki wystąpili we wspólnym koncercie z Czesławem Mozilem. Rok wcześniej zespół gitarowy i fletowy zostały zaproszone do nagrania utworów na płytę "Kiedyś to były Święta" w ramach projektu "Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości".

Z okazji obchodów jubileuszu 65-lecia działalności Ogniska Muzycznego powstały także dwa projekty - "Cztery pory roku w Pszczynie" oraz "Pszczyńskie impresje zimowe" realizowane we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie, Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

ab / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.