pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 16 marca 2021
  • wyświetleń: 2309

Wydano książkę o Pszczyńskiej Orkiestrze Symfonicznej

W ostatnich dniach ukazała się nowa publikacja dotycząca historii Pszczyńskiej Orkiestry Symfonicznej działającej w latach 1954 - 1997. Autorem pracy jest Kazimierz Tulaja, członek zespołu, a sama kronika powstała dzięki inicjatywie władz Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Wydano książkę o Pszczyńskiej Orkiestrze Symfonicznej
Wydano książkę o Pszczyńskiej Orkiestrze Symfonicznej · fot. UM Pszczyna


- Dobrze się stało, że ta publikacja, choć późno, ale w ogóle się ukazała. Stało się to dzięki zastępcy burmistrza Barbarze Sopot-Zembok, przy pełnej zrozumienia i czynnej aprobacie burmistrza Dariusza Skrobola. Istotny wkład w wydanie wniósł również dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury, Michał Czernek - podkreśla Kazimierz Tulaja.

Pszczyńska Orkiestra Symfoniczna została założona przez Henryka Spyrę w 1954 roku. Na początku była to niewielka grupka entuzjastów muzycznych, która z czasem uformowała się w pełnowymiarową orkiestrę o aspiracjach symfonicznych. Jej repertuar rozciągał się od muzyki klasycznej, poprzez utwory operowe oraz operetkowe, a także inne z zakresu muzyki poważnej, co zadecydowało o jej uznaniu wśród szerokiego grona słuchaczy.

- Na szczególne podkreślenie jednakże zasługuje fakt, że POS działała w całym okresie swojego istnienia wyłącznie w warunkach klasycznego wolontariatu, czyli społecznie. Przez prawie 40 lat nie pobierano żadnych gratyfikacji za próby czy występy - dodaje autor.

Orkiestra sprawnie funkcjonowała przez blisko 44 lata. Dzisiaj stanowi imponujące świadectwo o dorobku artystycznym Pszczyny i okolic. Publikacja zawiera w sobie historię złożoną ze wspomnień członków zespołu, który w pamięci mieszkańców zapisał się jako wyjątkowy. Jak czytamy w książce: "Orkiestra stała się swego rodzaju ewenementem, nie tylko w obrębie Pszczyny i okolicy, ale nawet w skali kraju (...) nie było bowiem innego tego rodzaju zespołu o charakterze amatorskim, mogącym poszczycić się nieprzerwaną działalnością przez ponad 43 lata."

- Bardzo się cieszę, że taka publikacja powstała i ten jakże bogaty dorobek muzyczny został opisany na łamach pięknie wydanej książki. Dla wielu osób będzie ona miłym wspomnieniem, a dla sporego grona mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych, okazją do zapoznania ze wspaniałą historią Pszczyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Zachęcam do lektury - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.