pless.pl

Reklama

Rozrywka

  • 8 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1820

Ojcowie Niepodległości - plenerowa wystawa w Nadleśnictwie Kobiór

Za nami:

Zapraszamy na wystawę plenerową Instytutu Pamięci Narodowej "Ojcowie Niepodległości", którą od 8 do 27 grudnia można oglądać na terenie Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach

Ojcowie niepodległości - wystawa plenerowa przy ośrodku hodowli żubrów w Jankowicach - 12.2020 · fot. Nadleśnictwo Kobiór


Część wstępna wystawy (plansze 2-12) zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowane zostało sześć postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych "Ojców Niepodległości", plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku wolności.

Ojcowie niepodległości - wystawa plenerowa przy ośrodku hodowli żubrów w Jankowicach - 12.2020
Ojcowie niepodległości - wystawa plenerowa przy ośrodku hodowli żubrów w Jankowicach - 12.2020 · fot. Nadleśnictwo Kobiór


Wystawę IPN-u "Ojcowie Niepodległości" będą gościły wszystkie 38 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. W latach 2020-2023 przemierzy ponad 6 tys. kilometrów w województwach śląskim i opolskim, a także części małopolskiego i świętokrzyskiego. Jej pierwszymi przystankami były nadleśnictwa Siewierz i Andrychów. Następnym miejscem prezentacji, po Nadleśnictwie Kobiór, będzie Nadleśnictwo Olkusz, gdzie wystawę będzie można oglądać od 28 grudnia.

Autorami wystawy są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko we współpracy z: Grzegorzem Czapskim, Maciejem Fryczem, Pawłem Miedzińskim, Magdaleną Ruczyńską, dr. Pawłem Skubiszem i prof. Włodzimierzem Suleją.

Wystawa jest usytuowana na terenie ogólnodostępnym Ośrodka, który jest położony przy trasie nr 931 z Pszczyny w kierunku Bierunia, przy ul. Żubrów 151 w Jankowicach. Wejście znajduje się od strony parkingu i jest czynne od 9.00 do zmierzchu.

ar / pless.pl
źródło: Nadleśnictwo Kobiór

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.