pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

 • 3 grudnia 2020
 • 14 grudnia 2020
 • wyświetleń: 4759

[WIDEO] Grudniowa "Poezja i muzyka pod 13"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Po raz drugi już zaprosiliśmy Państwa przed ekran komputera na spotkanie z twórczością tych, którzy odeszli. Była to druga część programu poświęconemu pamięci nieobecnych między nami poetów, autorów tekstów piosenek, kompozytorów i wykonawców.

Spotkaliśmy się z Państwem wirtualnie w piątek 11 grudnia o godzinie 18.00. Recytatorzy: Elżbieta Jasińska, Karina Bieszczad i Michał Pudełko zaprezentowali wiersze dwunastu poetów. Niektórzy z nich są szerokiej publiczności zupełnie nieznani, sławni byli tylko w wąskim gronie twórców poezji, inni znani są na całym niemal świecie. Wysłuchaliśmy pięknych wierszy autorstwa takich mistrzów pióra jak: Ludmiła Marjańska, Natan Tenenbaum, Tomasz Pułka, Wojciech Młynarski, Tadeusz Kijonka, Zdzisław Jaskuła, Zbigniew Herbert, Janusz Szuber, Wincenty "Witek" Różański, Andrzej Strumiłło, Nina Andrycz i Jan Twardowski.

Przypomnieliśmy piosenki, których twórców już nie ma między nami. Nasi widzowie i słuchacze mogli przy okazji poznać niektóre fakty z biografii tych artystów, bo oprócz niewątpliwych emocji, jakie towarzyszą prezentowanym wierszom czy piosenkom, przykładamy też wielką wagę do spraw edukacyjnych i chcemy pokazać, że przedstawiane utwory nie są anonimowe, że warto znać wszystkich, którzy przyczynili się do ich powstania.

I tak zaprezentowaliśmy piosenki:
 • "Tyle słońca w całym mieście" - zespół "Trzynastka" (Janusz Kondratowicz - 2014, Jarosław Kukulski 2010, Anna Jantar 1980)
 • "C`est la vie - Pocztówka z Paryża - Paulina Kolarz (Andrzej Zaucha 1991) - Jacek Cygan i Wiesław Pieregorólka
 • "Chłopiec z gitarą" - Kinga Baron (Włodzimierz Patuszyński 1983, Jan Janikowski 1980, Karin Stanek 2011)
 • "Ej, Piotr" - Renata Zborowska (Andrzej Bianusz 2018, Ryszard Sielecki 2005) z repertuaru Reny Rolskiej (88 lat)
 • "Przedostatni walc" - Szymon Kaul (Wojciech Młynarski 2017, Janusz Sent 2018)
 • "Oprócz błękitnego nieba - Maciej Wilczek (Olga Jackowska 2018, Marek Jackowski 2013)
 • "Wakacje z deszczem" - Renata Zborowska (Kazimierz i Hanna Szemiothowie zm. 1964 i 1985 oraz wykonawczyni Ludmiła Jakubczak zm. w 1961 r.)
 • "Przeklnę cię" - Szymon Kaul (Jeremi Przybora 2004 i Jerzy Wasowski 1984)
 • "Kto ma tyle wdzięku"- Renata Zborowska (Andrzej Kudelski 1980, Zygmunt Apostoł 2018, z repertuaru Danuty Rinn zm. w 2006 roku)
 • "Na moście w Avinion" - Renata Zborowska i Szymon Kaul (z repertuaru Ewy Demarczyk zm. w 2020 roku)
 • "Pamiętajcie o ogrodach" - zespół "Trzynastka" ( tekst Jonasz Kofta zm. 1988 r.)


I na zakończenie "Ponieważ znów są święta" z repertuaru Ireny Jarockiej zm. w 2012 roku. Dla tych z Państwa, którzy nie mogli być z nami w piątek 11 grudnia, podajemy link strony, gdzie można obejrzeć zapis całego koncertu.Dziękujemy serdecznie za każde odwiedziny tej strony. Jest nam naprawdę bardzo miło, że zaglądacie Państwo na tę stronę. Każda Wasza wizyta jest dla nas potwierdzeniem, że to, co robimy, jest potrzebne i Państwu i nam.

Życząc wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących Świąt oraz Nowego Roku, zapraszam na następne spotkania (chyba na razie znowu on line, ale może kiedyś "na żywo w "13").

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj