pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 13 października 2020
  • wyświetleń: 2470

Przewodnik po motywach cmentarza żydowskiego w Pszczynie

Ukazała się nowa książka Sławomira Pastuszki "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie". To niemal stustronicowy i bogato ilustrowany podręczny przewodnik po symbolach i motywach cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Zaplanowano spotkania promocyjne w internecie.

Autor - pszczyński historyk-judaista wskazuje, że choć na przestrzeni ostatnich lat powstało już kilka solidnych książek i artykułów o symbolice cmentarzy żydowskich, to ta publikacja w całości odnosi się do wyobrażeń plastycznych z nagrobków konkretnego cmentarza, przy okazji wskazując na ciekawe aspekty związane z regionalną specyfiką nekropolii Żydów górnośląskich.

Książka ma charakter przewodnika, z którego będzie można swobodnie skorzystać zwiedzając pszczyński cmentarz, a treść w nim zawarta zainteresuje nie tylko laików, ale także osoby, którym żydowska symbolika nie jest obca. Dzięki albumowi nasza wizyta na historycznej nekropolii zyskać może zupełnie inny wymiar.

Sprawiedliwy jak palma zakwitnie" - okładka książki
Okładka książki "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie"


Książka została wydana przez Urząd Miejski w Pszczynie przy współpracy Pszczyńskim Centrum Kultury. Za skład i oprawę graficzną odpowiada Wydawnictwo JAK.

Promocja książki miała być częścią tegorocznych XVII Spotkań z Kulturą Żydowską, które jednak nie odbędą się w zaplanowanym kształcie z powodu sytuacji epidemicznej w kraju. Sławomir Pastuszka zaprasza jednak w tym tygodniu na dwa spotkania online, które poświęcone będą tematyce przewodnika.

Harmonogram spotkań w internecie:


  • czwartek, 15 października - godz. 17.30 - Motywy i symbole ze świata roślin i zwierząt,
  • piątek - 16 października - godz. 17.30 - Motywy i symbole związane ze światłem, tożsamością oraz granicą i oddzieleniem.


Spotykania odbędą się na platformie ZOOM


Jak można zakupić książkę?
  • udając się osobiście do Referatu Promocji Urzędu Miejskiego w Pszczynie, którego siedziba mieści się w kamienicy przy ul. Piastowskiej 24/1 - środki należy wrzucać do specjalnej skarbonki,
  • zamów swój egzemplarz, pisząc na adres mailowy: cmentarz.pszczyna@gmail.com, podaj swoje dane i adres wysyłki, w odpowiedzi otrzymasz numer konta i wszelkie niezbędne informacje, aby zrealizować zamówienie


Książka kosztuje 25 złotych lub więcej - tyle, ile zdecydujemy się za nią zapłacić. Środki za każdy egzemplarz to cegiełka na prowadzone przez Sławomira Pastuszkę prace na rzecz rewitalizacji cmentarza żydowskiego.

symbole, spotkanie

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.