pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 11 października 2020
  • 15 października 2020
  • wyświetleń: 15616

[Historyczne ciekawostki] Tak kiedyś wyglądały mosty w pszczyńskim parku

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Mosty w pszczyńskim parku były dawniej wykonane z drewna. Wyglądały jak uplecione z gałęzi drzew... Prezentujemy kolejne fotografie Michała Święcha, wykonane w technice negatywów szklanych ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Tak kiedyś wyglądały mostki w pszczyńskim Parku Zamkowym · fot. Michał Święch / archiwum Muzeum Zamkowego w Pszczynie


Do czasów przyłączenia Górnego Śląska do Polski w 1922 roku i objęcia książęcych włości przez Zarząd Przymusowy Dóbr Księcia Pszczyńskiego, mosty i kładki były remontowane sukcesywnie w razie potrzeby. Do bieżących napraw wykorzystywano drewno pochodzące z wycinki suchych, zaatakowanych przez korniki, bądź powalonych drzew w parku.

Generalny remont 18 parkowych mostów przeprowadzono na przełomie 1938 i 1939 roku. Następna ich rewitalizacja została wykonana w 1959 roku z okazji 15-lecia Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Na kolejny remont przyszedł czas dopiero w latach 90. Po każdym generalnym remoncie mosty wyglądały nieco inaczej, a niektóre z nich nawet likwidowano.

Ciekawostką jest, że dla uczczenia różnych świąt państwowych, zakłady przemysłowe fundowały np. nowe poręcze kładek.

Złota polska jesień w parku zamkowym w Pszczynie
Park Zamkowy i jeden z mostów - widok współczesny · fot. Mateusz Plutecki


Artykuł powstał na podstawie noty historycznej Joanny Strońskiej-Przybyły zamieszczonej w książce "Pszczyna wczoraj i dzisiaj" - najnowszego wydawnictwa Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Album ze zdjęciami Michała Święcha wykonanymi w technice negatywów szklanych, które na nowo zostały zdigitalizowane i opracowane przez Piotra Kłoska, współczesnego artystę fotografika, można zakupić w Muzeum lub sklepie internetowym Zamku.

Fotografie prezentowane w albumie pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz pszczyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach.

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj