pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 29 września 2020
  • wyświetleń: 1526

[ZDJĘCIA] Osiedlowy Dom Kultury w Pawłowicach ma już 20 lat

W piątek, 25 września uroczyście świętowano 20-lecie Osiedlowego Domu Kultury.

Jubileusz ODK w Pawłowicach - 25.09.2020 · fot. S. Bartecka / UG Pawłowice


Zaproszeni goście, uczestnicy zajęć i warsztatów organizowanych w ODK oraz instruktorzy cieszyli się nie tylko okrągłym jubileuszem, ale również zakończeniem prac remontowych przeprowadzonych w budynku. Na jasnoszarym tle elewacji pojawiły się żywe wielobarwne pasy i tak jak 20 lat temu, ponownie i dziś nowoczesny i funkcjonalny budynek przyciąga uwagę i wzrok mieszkańców osiedla.

Uroczystość urozmaicił występ zespół "Margo" oraz dzieci z grupy teatralnej Mała Fanaberia. Wójt Gminy Pawłowice Franciszek Dziendziel wraz z dyrektorem Centrum Kultury Mariuszem Grygierem wręczyli telewizor, który będzie wykorzystywany jako ekran informacyjny dla odwiedzających placówkę. Goście natomiast otrzymali trzy foldery podsumowujące działalność kulturalną w gminie Pawłowice. Jeden z nich został poświęcony zespołom wokalnym, drugi - prezentuje folklorystyczne zespoły śpiewacze działające od lat przy Gminnym Ośrodku Kultury. Ostatni z folderów, wydany z okazji jubileuszu podsumowuje działania prowadzone przez Osiedlowy Dom Kultury. Piękną pamiątką dla gości jubileuszu był również stojak na biurko z barwnego szkła wykonany przez uczestników warsztatów artystycznych prowadzonych w pracowni szkła.

Jubileusz ODK w Pawłowicach - 25.09.2020
Jubileusz ODK w Pawłowicach - 25.09.2020 · fot. S. Bartecka / UG Pawłowice


Osiedlowy Dom Kultury stał się centrum życia kulturalnego w 2000 roku. Wcześniej, na potrzeby powołanej przez Radę Gminy Pawłowice w 1994 roku instytucji - Dom Kultury w Pawłowicach Osiedlu wykorzystywano pomieszczenia w różnych budynkach. Zajęcia komputerowe prowadzone były w osiedlowej szkole, w przedszkolu funkcjonowała sala tenisowo-bilardowa, w pawilonie usługowym prowadzony był klub młodzieżowy DEK oraz Klub KOLOR.

Jak czytamy w archiwalnym numerze "Gminnych Racji", prace przy modernizacji i przebudowie dawnej zbrojowni przy ul. Ludowego Wojska Polskiego (obecnie ul. Wojska Polskiego) rozpoczęły się w marcu 1999 r., a zakończyły w maju 2000. Wówczas wyremontowany, wabiący oczy zieloną elewacją nowoczesny obiekt przez dwadzieścia lat był miejscem imprez, zajęć, spotkań integracyjnych, edukacyjnych organizowanych nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale całej gminy.

Dzisiaj historia zatoczyła koło i po właśnie zakończonym remoncie elewacji budynek znów stał się magnesem przyciągającym wzrok i budzącym zainteresowanie pawłowiczan. Oprócz elewacji, wokół budynku wykonana została opaska drenażowa, naprawione zostały murki oporowe i nawierzchnia tarasu. Koszt remontu wyniósł ok. 495 tys. zł.

Obecnie działalność ODK skupia się przede wszystkim na edukacji artystycznej, zapewniając dzieciom kontakt ze sztuką oraz możliwość rozwijania własnych talentów i pasji. Prowadzone są zajęcia teatralne, zajęcia plastyczne z rysunku, ceramiki i szkła artystycznego. Ostatnie z wymienionych mogą być realizowane dzięki wyposażeniu ODK w piec do wypału ceramiki oraz specjalne przyrządy, materiały i urządzenia konieczne do obróbki szkła. Dla najmłodszych prowadzone są zajęcia z języka angielskiego, integracyjne. Także tutaj od 15 lat swoje śpiewacze pasje rozwija żeński zespół wokalny "Margo".

BM / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.