Rozrywka

  • 20 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 4617

Nowy film promujący Szlak Zabytków Techniki i Muzeum Prasy Śląskiej

Powstał nowy film promocyjny Szlaku Zabytków Techniki. To jedna z najciekawszych tras turystycznych w Polsce, a jednym z jej punktów jest pszczyńskie Muzeum Prasy Śląskiej.

Znajdująca się przy ulicy Piastowskiej 26 kamienica została przekształcona w Muzeum Prasy Śląskiej w 1985 roku. Podstawową działalnością muzeum jest kolekcjonowanie i prezentacja wszelkich druków śląskich, powstałych w języku polskim, niemieckim i innych. Znajdziemy więc tutaj przede wszystkim gazety, ulotki, druki akcydensowe, książki. Najstarszym drukiem w posiadaniu Muzeum Prasy Śląskiej jest brewiarz z 1688 roku, najstarszą zaś gazetą - egzemplarz Schlesische Privilegirte Zeitung z 1813 roku.

W bibliotece dostępna jest największa kolekcja książek i czasopism związanych z Pszczyną. Bardzo interesujący jest zbiór maszyn drukarskich i urządzeń introligatorskich. Zwiedzający mają możliwość wydrukowania sobie pamiątki na ręcznej prasie typograficznej z drugiej połowy XIX wieku.
Ważne postacie

W muzeum upamiętniono również trzy wybitne postacie. Zrekonstruowano gabinet redaktorski Wojciecha Korfantego, wybitnego działacza, walczącego o polskość Śląska. Osobne pomieszczenie poświęcono Ludwikowi Musiołowi - nauczycielowi, krajoznawcy, historykowi, autorowi ponad 300 prac - w tym monumentalnej monografii historycznej Pszczyny. Na piętrze wygospodarowano "Izbę u Telemanna", w której umieszczono zabytkowe instrumenty muzyczne; od czasu do czasu rozbrzmiewa w niej również elegancka muzyka Georga Telemanna, XVIII-wiecznego kompozytora, często obecnego na dworze książąt pszczyńskich.



Szlak Zabytków Techniki jest szlakiem turystyczno-kulturowym i najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce. Łączy obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Obecnie w jego skład wchodzi 40 obiektów (w 26 miastach), wśród których znajdują się Gwiazdy Techniki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy też uhonorowane Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra.

Szlak prezentuje najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe w regionie śląskim. Znajdujące się na Szlaku obiekty związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą muzea, zamieszkałe kolonie robotnicze i działające zakłady pracy.

Warto podkreślić, iż jest to jedyny szlak z Europy Środkowej i Wschodniej, który dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage - ERIH).

BM / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.