Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

 • 7 maja 2020
 • 15 maja 2020
 • wyświetleń: 15620

Pszczyńska gra online: Książęce Fakty i Plotki. Jak zagrać?

Za nami:

"Książęce Fakty i Plotki" to fabularna gra online, w której uczestnicy zamienią się w dziennikarzy sprzed 100 lat. Dzisiaj rusza oryginalna inicjatywa Urzędu Miejskiego w Pszczynie, Pszczyńskiego Centrum Kultury, Silesia Events oraz grupy kilkunastu instytucji i osób, które na co dzień zajmują się promocją Pszczyny oraz popularyzacją wiedzy o księżnej Daisy Hochberg von Pless. Jak zagrać?W związku ze stanem pandemii, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol podjął decyzję o odwołaniu dorocznego festiwalu Daisy Days. Festiwal od 2012 roku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców miasta i całego regionu. Jednym z elementów festiwalu, który wcześniej organizowany był jako niezależna impreza, była Nocna Książęca Gra Miejska. Ta fabularna gra od 11 lat bije rekordy popularności i jest jedyną grą miejską w Polsce o tak długiej tradycji. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na internetową odsłonę zabawy.

Książęce fakty i plotki


Jak grać i na czym polega gra?Codziennie, od niedzieli 10 do piątku 15 maja o godzinie 20.00 na stronie gry będą publikowane kolejne ciekawostki z życia księżnej Daisy. Towarzyszyć im będą różne zadania polegające na wyłapywaniu szczegółów w opublikowanych nagraniach, wyszukiwaniu różnych dodatkowych informacji, będą również zadania kreatywne, których efekty uczestnicy dokumentować będą zdjęciami wysyłanymi na stronie gry.

Udział w grze jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich chętnych, którzy wejdą do zabawy na www.silesiaevents.pl/gra. Nie trzeba nigdzie się zapisywać, ani rezerwować miejsc. Nie ma górnego limitu graczy.

Gra dziennikarska nie oznacza, że trzeba mieć wybitne pióro, czy specjalną wiedzę. Liczy się ciekawość, chęć poszukiwań informacji w internetowych zakamarkach, oraz jak zawsze w Nocnej Grze Książęcej - poczucie humoru!

Zadań nie trzeba rozwiązywać na bieżąco - pod koniec gry, w piątek 15 maja o godzinie 20.00, na stronie ukaże się specjalny formularz online, za pomocą którego gracze będą mogli wysłać rozwiązania i odpowiedzi do wszystkich zadań gry. Czas na przesłanie wszystkich rozwiązań mija w sobotę, 16 maja o godzinie 20.00. W niedzielę 17 maja, również o 20.00, zostaną ogłoszone wyniki gry.

Oczywiście nie trzeba rozwiązać wszystkich zadań, by wziąć udział w finale. Organizatorzy zachęcają do odsyłania rozwiązań nawet tych graczy, którzy zrobili kilka zadań. Jedyne zadania, których rozwiązania można będzie wysłać w trakcie gry to zadania kreatywne. Zdjęcia, czy teksty, które dokumentują ich wykonanie będzie można wysyłać na bieżąco, ale również na koniec, tak jak pozostałe zadania.

Tryb życia każdego z nas w czasie pandemii bywa intensywny i zróżnicowany, dlatego organizatorzy gry są bardzo elastyczni. Publikacja zadań i ciekawostek o 20.00 nie oznacza, że trzeba być o tej porze przy komputerze. Na stronę można zajrzeć później, następnego dnia albo raz na kilka dni.

Do gry można wejść w dowolnym dniu w trakcie gry, najpóźniej 15 maja, kiedy ukaże się ostatnia porcja zadań i informacji. W każdej chwili można też zapoznać się ze wszystkimi wcześniej opublikowanymi zadaniami i ciekawostkami. Ci, którzy wejdą do gry później mają taką samą szansę na komplet punktów, a jedynie mniej czasu na rozwiązywanie zadań.

Czy gra nadaje się dla dzieci?W grę samodzielnie grać mogą nastolatki, które interesują się historią. Młodsze dzieci mogą bawić się razem z dorosłymi.

Kto przygotował ciekawostki i zadania?Do tworzenia gry zaproszono partnerów - osoby i instytucje, które na co dzień zajmują się promocją Pszczyny oraz popularyzacją wiedzy o księżnej Daisy Hochberg von Pless. Partnerzy przygotowali nagrania głosowe i filmowe, w których dzielą się z graczami ciekawymi opowieściami o księżnej Daisy oraz zadają pytania.

Partnerzy:
 • Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie,
 • Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej,
 • Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie,
 • Zamek Książ w Wałbrzychu (Wałbrzych jest miastem partnerskim Pszczyny),
 • Fundacja Księżnej Daisy von Pless,
 • Joanna Lamparska (autorka autorka książek i programów historycznych i organizatorka Festiwalu Tajemnic w Zamku Książ),
 • Barbara Borkowy (tłumaczka pamiętników księżnej Daisy i autorka książki "Siostry" o Daisy i Shelagh),
 • Bronisława Jeske-Cybulska (współautorka książki "Księżna Daisy. Pani na Książu i Pszczynie"),
 • Marta Dąbrowska (historyk sztuki i badaczka strojów i biżuterii księżnej Daisy)
 • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu "Krynolina" (organizujące co roku stylowy piknik w Pszczynie).

ar / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.