Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 4 marca 2020
  • wyświetleń: 2925

VII Pszczyński Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej za nami

W piątek, 28 lutego w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się VII edycja Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Wystąpiło 32 uczniów klas frankofońskich naszego województwa - młodzież ze szkół podstawowych i liceów z Pszczyny, Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej, Chorzowa, Mysłowic, Chrzanowa, Czerwionki-Leszczyn i Gliwic.

VII Pszczyński Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej - 28.02.2020 · fot. UM Pszczyna


Festiwal Współczesnej Piosenki Frankofońskiej zorganizowany został w Pszczynie już po raz siódmy. Język francuski na stałe zagościł w pszczyńskich szkołach, teraz także podstawowych, a uczniowie naszego miasta coraz chętniej się go uczą i, jak widać, posługują się nim zarówno w mowie, jak i śpiewie.

Festiwal został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1, III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie i Urząd Miejski w Pszczynie przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Języków i Kultur oraz telewizją TV5 Monde. Patronat nad imprezą objęli Ambasada Belgii - Przedstawicielstwo Walonii - Brukseli w Polsce oraz burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Jak co roku, głównym celem Festiwalu, oprócz dobrej zabawy, było poznanie współczesnych piosenek w języku francuskim. Do udziału zgłosiło się 22 wokalistów, duetów i zespołów, 32 uczniów Klas Frankofońskich naszego województwa. Uczniowie szkół podstawowych i liceów z Pszczyny, Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej, Chorzowa, Mysłowic, Chrzanowa, Czerwionki-Leszczyn i Gliwic.

Gośćmi Festiwalu oraz członkami jury byli:

  • Renata Klimek-Kowalska - wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur, wykładowca w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej;
  • Monika Mendrok-Mika - absolwentka Katowickiej Akademii Muzycznej, właścicielka Centrum Muzycznego Mika Sound, która to współpracuje z zespołami Kurcbend z Rybnika, Plessound z Pszczyny, Bielską Estradą oraz chórem Semper Communio; laureatka wielu Festiwali Ogólnopolskich i Międzynarodowych;
  • Maartje van Griensven - gość z Holandii, nauczyciel języka francuskiego w Liceum Jacob-Roelands;
  • Michał Czernek - Dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury; finalista pierwszej edycji "X Factor"


Jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce - Klaudyna Siwek i Anita Procek - reprezentantki Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Czerwionce-Leszczynach;
II miejsce - Zofia Stawicka - uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Mysłowicach;
III miejsce - Małgorzata Czopek - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie.

Gośćmi Festiwalu byli także Barbara Sopot-Zembok - zastępca burmistrza Pszczyny, Damian Cieszewski - wicestarosta Pszczyński, Andrzej Mróz - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach, Magdalena Czarnecka - naczelnik Wydziału Oświaty, Marcin Bienioszek - dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół, w których uczniowie uczą się języka francuskiego: Joanna Pszonak, Witold Wiktorczyk, Renata Dyrda, Beata Helwig, Ewa Kowlaska, Danuta Kuś oraz Karolina Zioło.

ar / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.