Rozrywka

  • 7 lutego 2020
  • 12 marca 2020
  • wyświetleń: 12278

Odwołane: Wiosna z Fryderykiem w Muzeum Zamkowym

W związku z zagrożeniem koronawirusem odwołano koncerty w ramach "Wiosny z Fryderykiem w Zamku pszczyńskim". Zachęcamy do śledzenia komunikatów na stronie Muzeum Zamkowego.

Kolejna edycja cyklu programowo nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń w tym roku jakimi jest XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina oraz 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena.

W koncercie inaugurującym "Wiosnę" z repertuarem chopinowskim wystąpią laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Andrzej Wierciński (laureat z 2015 roku) oraz Piotr Alexewicz, zdobywca pierwszego miejsca w tegorocznej edycji Konkursu, który będzie miał, zapewniony regulaminem, przywilej reprezentowania Polski w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim bez eliminacji wstępnych.

Walorem cyklu jest ukazywanie twórczości Fryderyka Chopina, stanowiącej oś programową koncertów, w kontekście innych kompozytorów. W tym roku to rówieśnicy Chopina, Robert Schumann (1810-1856) i o rok młodszy Franciszek Liszt (1811-1886), z którymi Chopin pozostawał w przyjacielskich stosunkach. Schumann jako pierwszy zachwycał się talentem młodego Chopina publikując na łamach gazety słynne dziś już zdanie: "Panowie czapki z głów, oto geniusz". Liszt natomiast jest autorem pierwszej monografii poświęconej Chopinowi, wydanej w Paryżu w 1852 roku.

Podczas koncertu 21 marca usłyszymy więc pieśń pt. "Wiosna" F. Chopina w opracowaniu na fortepian F. Liszta oraz Kwintet fortepianowy Es-dur R. Schumanna, wykonawcami będą Wojciech Waleczek (fortepian) i Aukso Acoustic Quartet.

Z zachowanych źródeł wiemy, że Chopin darzył Beethovena wielkim szacunkiem. Chętnie słuchał jego dzieł, sam też grywał je podczas prywatnych spotkań (m.in. Sonaty: cis-moll op. 27 nr 2 "Księżycowa" i f-moll op. 57 "Appassionata". Zalecał także dzieła Beethovena swym uczniom. Nawiązując więc do obchodzonego uroczyście przez świat muzyczny 250-lecia urodzin autora IX Symfonii, na koncercie 28 marca wykonany zostanie w wersji kameralnej IV Koncert fortepianowy G-dur zwany "Skowronkowym". Zagra go francusko-polski pianista Théo Ranganathan, artyście towarzyszyć będzie Poznański Kwintet Smyczkowy.

Koncert finałowy cyklu, który odbędzie się 4 kwietnia, wypełniony zostanie w całości utworami Fryderyka Chopina, w tym Koncertem fortepianowym f-moll op. 21. Dzieło skomponowane przez dziewiętnastoletniego Chopina w stylu koncertu brillant jest utworem pełnym rozmachu i blasku. Od chwili powstania do dnia dzisiejszego cieszy się niesłabnącą popularnością i razem z Koncertem e-moll op. 11 należy do ścisłego kanonu pianistycznego w kategorii koncertu romantycznego. Po raz pierwszy Chopin próbował swój koncert (skomponowany zresztą jako pierwszy pomimo wyższego numeru opusu, który w tym przypadku oznacza kolejność publikacji) w wersji kameralnej, a słuchaczami byli przyjaciele kompozytora i elita ówczesnego świata muzycznego. Na Zamku w Pszczynie zabrzmi w podobnym do warszawskiego wykonania składzie, zaprezentowany przez pianistę młodego pokolenia Macieja Wotę i Kwintet Smyczkowy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Program



Sobota, 14 marca, g. 18.00, Sala lustrzana

W drodze po chopinowskie laury
Kandydaci do udziału w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, 2020

Fryderyk Chopin
Nokturn H-dur op. 62 nr 1
Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Etiuda h-moll op. 25 nr 10
Ballada f-moll op. 52
Scherzo E-dur op. 54

Wykonawca:
Andrzej Wierciński - fortepian

Fryderyk Chopin
24 Preludia op. 28

Wykonawca:
Piotr Alexewicz - fortepian

Sobota, 21 marca, g. 18.00, Sala lustrzana

Sławni romantycy fortepianu
Fryderyk Chopin / Franciszek Liszt

Pieśń Wiosna z op. 74 (prac. na fortepian F. Liszta)
Wariacje B-dur na temat ronda "Jevends des scapulaires" op. 12
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Robert Schumann

Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44

Allegro brillante
In modo d’una marcia. Un poco largamente
Scherzo: Molto vivace
Finale: Allegro ma non troppo

Wykonawcy:
Wojciech Waleczek- fortepian

Aukso Acoustic Quartet
Mateusz Moś - skrzypce
Marcin Sidor - skrzypce
Ewa Sidor - altówka
Joanna Urbańska-Mikszta - wiolonczela

Sobota, 28 marca, g. 18.00, Sala lustrzana

Wielka rocznica - Wielkiego kompozytora
Fryderyk Chopin

Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
4 Mazurki op. 41: gis-moll, C-dur, D-dur, cis-moll

Ludwig van Beethoven

IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58

Allegro moderato
Andante con moto
Rondo: Vivace

Wykonawcy:
Théo Ranganathan - fortepian

Poznański Kwintet Smyczkowy:
Joanna Kreft- skrzypce
Ewa Suszycka - skrzypce
Ewa Guzowska- altówka
Tomasz Lisiecki - wiolonczela
Szymon Guzowski - kontrabas

Sobota, 4 kwietnia, g. 18.00, Sala lustrzana

Najwyższy stopień romantyczności
Fryderyk Chopin

4 Mazurki op. 24: g-moll, C-dur, As-dur, b-moll
Ballada F-dur op. 38

Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Maestoso
Larghetto
Allegro vivace

Wykonawcy:

Maciej Wota - fortepian

Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej
Anna Szabelka - I skrzypce
Waldemar Staniczek - II skrzypce
Aleksandra Demowska-Madejska - altówka
Marcel Markowski - wiolonczela
Łukasz Bebłot - kontrabas



Bilet w cenie 60 zł
Rezerwacja biletów odbędzie się od czwartku 6.02.2020 od godz. 17.00 poprzez system rezerwacji Muzeum Zamkowego w Pszczynie: http://www.rezerwacja.zamek-pszczyna.pl, tel. 32 210 30 37.


Muzeum Zamkowe

ar / pless.pl

źródło: Muzeum Zamkowe

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.