pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 14 grudnia 2005
  • wyświetleń: 1297

Czwartkowy wieczór dobrego kina

Czwartkowy wieczór dobrego kina


W każdy czwartkowy wieczór kino Wenus i klub Jama zapraszają na seanse wybranych filmów z bieżącego repertuaru jak również takich, których nie znajdziecie w zwykłym repertuarze kina Wenus. Będą to filmy wyjątkowe, ciekawe, interesujące, dziwne, intrygujące, kontrowersyjne, nietuzinkowe, zaskakujące, pobudzające wyobraźnię, wybitne, kultowe, dla widzów którzy w kinie poszukują nie tylko rozrywki.

Zobaczysz je w towarzystwie osób, które tak jak Ty uważają, że film bywa również sztuką. Dla nauczycieli i uczniów szkół powiatu pszczyńskiego specjalna cena ulgowa. Szczegóły na stronie kina Wenus tutaj.

Poniżej przedstawiamy krótka informację o filmie wyświetlanym w tym tygodniu w ramach CWDF. Życzymy dobrej zabawy.

Mirosław Nowiński / kino Wenus

-------------------

„Hotel Ruanda” - Kan./W.Bryt/RPA 2004 reż: Terry George

Niezwykle poruszający film o afrykańskim odpowiedniku Oskara Schindlera, który ocalił przed rzezią ponad tysiąc osób. Obraz ten jest oparty na faktach i opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce podczas konfliktu w Ruandzie, jednego z najbardziej krwawych w historii Afryki. W ciągu 100 dni w Ruandzie zostało zabitych prawie milion osób.

Ekstremiści z plemienia Hutu mordowali przedstawicieli Tutsi z zimną krwią, nie bacząc na to, czy są to ich sąsiedzi czy nawet członkowie rodziny. Świat zachodni przyglądał się tej masowej rzezi bez większego zainteresowania, nie podejmując początkowo żadnych prób interwencji (choć trzeba w tym miejscu postawić pytanie, jak wielka musiałaby być armia rozjemcza w sytuacji, gdy 85 proc. narodu chce wyrżnąć pozostałe 15 proc). Film jest hołdem złożonym niezwykłej jednostce.

Koncentruje się na opowiedzeniu indywidualnej historii człowieka, na którego spadło niechciane zadanie uratowania 1200 (!) osób z tego krwawego chaosu. Jest nim menedżer luksusowego belgijskiego hotelu Paul Rusesabagina (życiowa rola Cheadle), sam z pochodzenia Hutu, ale mający żonę Tutsi. Rusesabagina zamierza początkowo ratować wyłącznie swoją rodzinę, jednak wobec szalejącego po ulicach żywiołu zamienia swój wypieszczony hotel na miejsce schronienia coraz liczniejszej grupy uciekinierów.

Nie jest przy tym żadnym materiałem na ekranowego herosa: to raczej typ cwanego, gładkiego oportunisty, takiego, który wie, komu posmarować i do kogo się uśmiechnąć - byle tylko powierzona mu firma funkcjonowała jak najlepiej. Teraz te same jego umiejętności bardzo się przydają, służąc daleko szlachetniejszemu celowi.

„Mistrz” - Pol. 2005 reż: Piotr Trzaskalski

Debiutancki film Piotra Trzaskalskiego "Edi", którego premiera odbyła się w 2002 roku, okazał się jednym z największych objawień polskiej kinematografii ostatnich lat. Oto jego kolejny film. Bohaterem "Mistrza" jest 45-letni Rosjanin - Aleksander, przemierzający prowincjonalną Polskę w towarzystwie byłej prostytutki Andżeli i akordeonisty Młodego. Wspólnie tworzą "Cyrk Noża", w którym Aleksander prezentuje publiczności swoje niesamowite umiejętności posługiwania się nożami.

Wierzą, że w ten sposób zarobią pieniądze mogące zrealizować największe marzenie ich życia - wyjazd do Paryża. Pewnego dnia trupa przybywa do niewielkiego miasteczka. Tam Mistrz spotyka piękną Annę - pracownicę miejscowej poczty. Wszystko wskazuje na to, że odnalazł miłość swojego życia... Trzeba docenić warsztat Trzaskalskiego i jego współpracowników, można podziwiać kreacje aktorskie, piękne długie ujęcia.

Może, sama historia nie wszystkim przypadnie do gustu. Kinomaniacy lubiący doszukiwać się kolejnych nawiązań i tworzyć własne interpretacje nie powinni być rozczarowani.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.