pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 11 października 2019
  • 12 października 2019
  • wyświetleń: 1854

Objazdowa Akademia Tańca Tradycyjnego w Skansenie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Za nami:

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej zaprasza na pierwsze z cyklu dwudniowych warsztatów i potańcówkę z muzyką na żywo w ramach projektu realizowanego przez Akademię Tańca Tradycyjnego dzięki Programowi Dotacyjnemu "Koalicja dla Niepodległej".

Jedną z cech charakterystycznych w tańcach z Górnego Śląska jest występowanie dużej ilości melodii dwuczęściowych o zmiennym rytmie i i tempie. Najbardziej znanym tego typu tańcem jest oczywiście śląski trojak, jednak nie tylko on zagości podczas warsztatów i potańcówki. Pojawią się także m.in. chodzony, mazurka - tyrolina, waloszki - walczyki, polki, rajlynder, krzyżok, kokotek, mietlorz, gołąbek, rachtór. Do tańca zagrają muzycy grający w regionalnych zespołach pieśni i tańca działających na Górnym Śląsku.

- To co proponujemy, to powrót do dawnej funkcji jaką miał taniec tradycyjny, czyli integracyjnej i zabawowej. Będzie to zarazem okoliczność, podczas której będzie można poznać bogactwo muzyczno-taneczne danego regionu. To, co chcemy Wam zaproponować moglibyśmy nazwać popularnym tańcem tradycyjnym, który wykonywany był dawniej przez dużą część społeczeństwa zarówno na wsi jak i w mieście podczas organizowanych potańcówek. W tańcu będziemy szukali spontaniczności, indywidualnej ekspresji i improwizacji, co za tym idzie daleko mu będzie do opracowanych form scenicznych.
Warsztaty nasze uwzględniać będą współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia osób pozbawionego żywego kontaktu z muzyka tradycyjną, dla których tradycyjny polski taniec i muzyka są i mogą być istotnym elementem budowania więzi międzyludzkich, więzi w obrębie "Małej Ojczyzny" oraz więzi o szerszym charakterze tożsamości narodowej
- mówią organizatorzy.

Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących i średniozaawansowanych, które w aktywny sposób chcą spędzić czas wolny. Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

Prowadzący: Bogumiła i Piotr Zgorzelscy

Terminy warsztatów:
  • 11 października (piątek), godz. 18:00 - 21:00
  • 12 października (sobota), godz. 13:00 - 16:00


Potańcówka:
  • 12 października (sobota), godz. 18:00 - 21:00


Wstęp bezpłatny. Pozostałe szczegóły na www.skansen.pszczyna.pl

BM / pless.pl, źródło: Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj