pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 12 września 2019
  • 26 września 2019
  • wyświetleń: 4112

[WIDEO, ZDJĘCIA] IX sezon "Poezji i muzyki pod 13" rozpoczęty

W piątek, 20 września po wakacyjnej przerwie do "13" w Pszczyńskim Centrum Kultury znów przybyli goście, aby po raz siedemdziesiąty siódmy uczestniczyć w koncercie polskich wierszy i piosenek.Tym razem zaprosiliśmy na spotkanie pod tytułem "Iść w stronę słońca". Przygotowaliśmy kilkanaście wierszy największych polskich poetów (Wisławy Szymborskiej, Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Leopolda Staffa, Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego), które recytowali: Elżbieta Jasińska, Karina Bieszczad, Marcin Piech i Michał Pudełko.

Ilustracją muzyczną były piękne polskie piosenki stworzone przez wybitnych autorów tekstów i kompozytorów.

IX sezon „Poezji i muzyki pod 13” rozpoczęty - 20.09.2019


Koncert rozpoczął zespół "13" (Pszczyński UTW) piosenką tytułową - "Iść w stronę słońca". Następnie Maciej Wilczek wykonał utwór katowickiego zespołu Sami - "Lato". Po nim wystąpiła najmłodsza wokalistka - Hania Gazda- która zaśpiewała "Do słońca leć". Między tymi piosenkami wiersze o słońcu zaprezentowała Elżbieta Jasińska. Po kolejnym świetnym utworze "Powiedz że, powiedz jak" z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej w wykonaniu Pauliny Kolarz do pani Jasińskiej dołączył Michał Pudełko z kolejnymi wierszami o słońcu. Poezja przeplatała się z muzyką. Szymon Kaul zaprosił wszystkich do tańca w piosence "Dla nas walc", a następnie Maciej Wilczek snuł rozważania na temat przemijania czasu w utworze Roberta Gawlińskiego "Słońce pokonał cień". Później na scenie pojawił się Bartek Mika i akompaniując sobie na pianinie zaśpiewał "Hej, wy" Korteza, a towarzyszył mu na skrzypcach Mikołaj Poloczek. Do recytujących dołączyła Karina Bieszczad, a Szymon Kaul zaproponował następna "słoneczną" piosenkę, tym razem "Zacznij od Bacha" Zbigniewa Wodeckiego. W chórkach śpiewali z nim Renata Zborowska i Maciej Wilczek. Następnie usłyszeliśmy "Słońce za mną chodzi" z repertuaru Anny Jantar w wykonaniu Renaty Zborowskiej. Grono recytatorów zasilił Marcin Piech z kolejnymi utworami o słońcu. Do końca już było pogodnie i radośnie, bo pojawiły się piosenki: "Dziewczyny lubią brąz" (Maciej Wilczek), "Słońce w kapeluszu (Renata Zborowska) i "Tyle słońca w całym mieście" (zespół "13"). Podsumowanie koncertu był utwór Piotra Rubika "Dla wszystkich złote słońce" w wykonaniu niemal całego zespołu wokalistów.

Rozpoczęcie kolejnego sezonu spotkań z "Poezją i muzyka pod 13" należy uznać za udane. Goście dopisali, wszystkim podobał się repertuar wieczoru i każdy z obecnych żywo reagował na to, co działo się na scenie. Miejmy nadzieję, że każdy kolejny koncert sprawi przyjemność tym, którzy pojawią się w "13".

Na następne spotkanie zapraszamy 25 października wyjątkowo o 18.30 i obiecujemy znowu mnóstwo wrażeń, bo temat nie jest łatwy ani oczywisty. Zastanowimy się nad tym, jak połączyć poezję z matematyką. Zapraszamy!

Renata Zborowska

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.