Rozrywka

• 13 lutego 2019
  • wyświetleń: 6188

[WIDEO i ZDJĘCIA] Mistrzostwa Powiatu w szachach

Podczas weekendu 2-3 lutego poznaliśmy mistrzów powiatu w szachach, którzy wyłonieni zostali w trackie turnieju, który odbył się pod patronatem Starosty Pszczyńskiego.

Turniej rozegrano w Szkole Podstawowej nr 18 w Pszczynie. Uroczystego rozpoczęcia zawodów dokonał wicestarosta powiatu Damian Cieczewski wraz z panem Pawłem Więckiem - organizatorem turnieju z ramienia POPP i Pszczyńskich Szachów. Rywalizacja była zacięta a pojedynki rozgrywano w kilku grupach wiekowych. Najmłodsza grupa to dzieci urodzone w latach 2011 i młodsze. Prawo do gry w tej grupie miały również dzieci urodzone w roku 2010, ale nie posiadające kategorii szachowej. Wśród chłopców wygrał Oskar Furlepa, drugie miejsce zajął Jakub Ryszczyk, trzecie Mikołaj Bartosz. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Paulina Trzaskalik, która wyprzedziła Alicję Jureczko i Gosię Szklorz. Być może poziom gry nie był w tej grupie zbyt wysoki, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że są to dzieci, które mają 8 lat, a czasem nawet mniej. Trzeba też dodać, że są to dzieci, które już odnoszą sukcesy na wyższym szczeblu - Alicja Jureczko to srebrna medalistka Mistrzostw Śląska do lat 7, Paulina Trzaskalik to brązowa medalistka, a Oskar Furlepa w bardzo silnej grupie chłopców był na tych zawodach piąty.

Drugą kategorią Mistrzostw Powiatu Pszczyńskiego w Szachach były dzieci urodzone w latach 2008-2010. Mimo tego, że w grupie znalazły się zaledwie trzy roczniki, była to najliczniejsza grupa. Pierwsze miejsca wśród chłopców i dziewcząt zajęli faworyci- Michał Kolasa oraz Olga Więcek. Drugie miejsce wśród chłopców okazało się niespodzianką- wywalczył je Wojciech Kupiec, który wyprzedził Adama Kuczmika. Drugie miejsce wśród dziewczynek zajęła Maria Kidoń, a po ciężkiej walce na miejsce trzecie wdarła się w tej kategorii Paulina Rąba.

MP w szachach 2019 · fot. POPP, POPP, Pszczyńskie Szachy Facebook

W kategorii OPEN mogła grać młodzież oraz dorośli. Tych ostatnich nie było zbyt dużo, bo rywalizować z młodzieżą, która od wielu lat uczęszcza na zajęcia i ciągle gra w turniejach to nie jest łatwa sprawa. Rywalizacja w tej grupie była szczególnie zażarta i zajęła aż dwa dni. Ostatecznie zwyciężył Krystian Kozubek, który wyprzedził Olafa Grądalskiego, trzeci był Mateusz Dziendziel. Wśród dziewcząt najlepsza była Anna Jureczko, druga Karolina Więcek, trzecia Natalia Kidoń.

Nie wszyscy seniorzy wyrazili gotowość do walki w grupie OPEN. Poziom w tej najsilniejszej grupie był już na tyle wysoki, że szachista- amator tylko wyjątkowo mógłby nawiązać walkę. Byli tego świadomi rodzice dzieci, grających w szachy i to oni wystąpili z wnioskiem o stworzenie grupy senior- amator. Zaciętość walk była tam nie mniejsza (może i większa) niż w innych grupach- ostatecznie zwyciężył wśród mężczyzn Jarosław Kolasa, a wśród kobiet Joanna Kidoń.

Dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej wszyscy startujący otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki, a zwycięzcy nagrody i puchary, które wręczyli wicestarosta Pan Damian Cieszewski, dyrektor POPP Pan Marcin Bienioszek oraz Pan Paweł Więcek. Do zobaczenia za rok.