Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 24 stycznia 2019
  • wyświetleń: 1395

[ZDJĘCIA] Rajd Rowerowy Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PTTK Pszczyna" podaj

W niedzielę, 20 stycznia Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej wraz z Klubem Turystyki Kolarskiej "Koło", zorganizował rajd rowerowy upamiętniający 74. rocznicę "Marszu Śmierci" Więźniów Oświęcimskich.

Rajd Rowerowy Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich - 20.01.2019 · fot. PTTK


Jedenastoosobowa grupa rowerzystów przy bezwietrznej, lekko mroźnej pogodzie przejechała 21-kilometrową trasę ze Studzionki do Jastrzębia-Zdroju, ku pamięci wszystkich którzy nie przeżyli tamtych tragicznych wydarzeń w styczniu 1945 roku, w kontekście przypomnienia o faktach które miały miejsce na naszym terenie w tamtym okresie.

Na trasie naszego rajdu znajdowały się cztery miejsca pamięci Ofiar "Marszu Śmierci":
  • Mogiła z nagrobkiem kryjąca szczątki osiemnastu więźniów rozstrzelanych na odcinku trasy pomiędzy miejscowościami Brzeźce a Pawłowice na Cmentarzu Parafialnym w Studzionce;
  • Mogiła z nagrobkiem 11 ewakuowanych więźniów KL Auschwitz na cmentarzu w miejscowości Bzie Zameckie;
  • Pomnik ku czci 35 ofiar, które poniosły śmierć w trakcie marszu ewakuacyjnego więźniów z Obozu Koncentracyjnego Oświęcim w 1945 roku przy kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jastrzębiu-Zdroju
  • Pomnik na terenie byłego uzdrowiska w Jastrzębiu-Zdroju, miejsce upamiętnienia męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 r. z Oświęcimia do Wodzisławia.


Uczestnikom rajdu serdecznie dziękujemy za udział.

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

PTTK Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PTTK Pszczyna" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.