Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 17 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 1686

Czym jest szabeltas? Co książę zapisał w pamiętniku? Dzień Wolnej Sztuki

Chcesz dowiedzieć się co kryje szafa księżnej Luizy Ferdynandy Anhalt-Köthen-Pless? Jaką tajemnicę skrywał gobelin? Co to jest szabeltas? Zobaczyć oryginalne zapiski z przed 240 lat? Zapraszamy już w sobotę, 21 kwietnia o godzinie 12.00 na Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Zamkowym.

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Zamkowym w Pszczynie · fot. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Tegoroczna edycja Dnia Wolnej Sztuki w Muzeum Zamkowym koncentrować się będzie wokół ciekawego fragmentu historii pszczyńskiego zamku, kiedy to Ziemią Pszczyńską w latach 1765—1847, władała saksońska rodzina książąt Anhalt-Köthen-Pless.

Eksponaty, o których będzie można rozmawiać:
  • Pokrywa szabeltasa Fryderyka Erdmanna Anhalt-Köthen-Pless - haftowana na aksamicie srebrną i kolorową nicią, pokrywa szabeltasa, czyli płaskiej torby noszonej łącznie z szablą, która należała do księcia pszczyńskiego Fryderyka Erdmanna Anhalt-Köthen-Pless (1731- 1797).
  • Gobelin brukselski I poł. XVII wieku - Gobelin wykonany w I poł. XVII wieku w brukselskiej pracowni przedstawiający Synów Amazonek poszukujących rodziców. W świetle zachowanych dokumentów dzieło to było darem carycy Katarzyny II dla jej kuzyna Fryderyka Erdmanna Anhalt-Köthen-Pless (1731-1797). Podczas prac konserwatorskich, po zdjęciu tkaniny, odkryto w płycinie ciekawy, drukowany dokument z czasów Hochbergów.
  • Szafa księżnej Luizy Ferdynandy Anhalt-Köthen-Pless - Niemiecka szafa z ok. poł. XVIII w., która należała do księżnej Luizy Ferdynandy Anhalt-Köthen-Pless. Na jej drzwiach alegoryczne figury kobiece przedstawiające Wiedzę (Sapientia) i Kościół (Ecclesia). Wnętrze szafy skrywa nalepkę własnościowa księżnej.
  • Portret Fryderyka Erdmanna Anhalt-Köthen-Pless - Urodzony w Köthen syn księcia Augusta Ludwiga Anhalt-Köthen i Christiane Emilie Promnitz. Książę (Prinz) zu Anhalt, tytularny książę (Herzog) Saksonii, Engern i Westfalii, hrabia askański i pan na Bernburgu oraz Zerbst, pan na Pszczynie w latach 1765-1797. W 1758 r. otrzymał od króla Augusta III Order Orła Białego - najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Pamiętnik Luizy Ferdynandy Anhalt-Köthen-Pless oraz pamiętniki Ludwika Anhalt-Köthen-Pless - Udostępnione dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Pszczynie.


- Chcemy pokazać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów, że nie ma się odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przekonamy Was, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć - zachęcają pracownicy Muzeum.

Bilet wstępu w momencie trwania akcji (w godz. 12.00-13.00) kosztuje 1 zł - jest to tzw. bilet okolicznościowy, na podstawie którego uczestnicy wspólnie z przewodnikiem będą oglądać i omawiać wymienione wyżej eksponaty.

BM / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.