pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

 • 9 kwietnia 2018
 • 24 kwietnia 2018
 • wyświetleń: 3774

[ZDJĘCIA] "Poezja i Muzyka pod 13" o Januszu Kondratowiczu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Kwietniowe spotkanie poetycko - muzyczne w "13" poświęcone zostało twórczości autora bardzo wielu tekstów piosenek polskich z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych - Janusza Kondratowicza (zmarł w 2014 roku).Ten bardzo utalentowany tekściarz był także autorem wierszy, które ujrzały światło dzienne dzięki zaangażowaniu przyjaciół twórcy. Ukazały się w zbiorku "Koncert na deszcz i wiatr" w 2015 roku nakładem wydawnictwa Związku Literatów Polskich w Szczecinie. Okazało się, że zbiorek jest już nieosiągalny, a w zdobyciu go na potrzeby naszego koncertu pomogła mi pani Róża Czerniawska - Karcz - prezes ZLP w Szczecinie, której bardzo serdecznie dziękuję za to, że wiersze pana Kondratowicza dotarły do mnie i mogłam przystąpić do realizacji mojego pomysłu. Znakomitym materiałem pomocniczym była również książka "Nad rzeką zdarzeń - Janusz Kondratowicz w rozmowie z Rafałem Podrazą" - wydana w 2015 roku w Szczecinie. Dzięki temu powstał kolejny program z cyklu "Poezja i muzyka pod 13", który zatytułowałam: "Wielcy nieobecni czyli teksty Janusza Kondratowicza".

"Poezja i Muzyka pod 13" o Januszu Kondratowiczu - 20.04.2018


W piątek, 20 kwietnia przed godziną 18.00 pojawili się w "13" goście, którzy, jak co miesiąc, przychodzą posłuchać dobrej polskiej poezji w wydaniu recytowanym i śpiewanym i przez ponad 1,5 godziny delektowali się wybranymi tekstami bohatera wieczoru. A było czego posłuchać! Kilkanaście utworów z jedynego jak dotychczas tomiku wierszy Janusza Kondratowicza zinterpretowali: Elżbieta Jasińska, Szymon Kaul i Michała Pudełko i Renata Zborowska. Teksty mówiły o sprawach codziennych, problemach człowieka końca XX wieku, pięknie natury, wyborach życiowych i marzeniach. Mottem były słowa z wiersza "Inwokacja 81":

"Daj nam słowa proste, lecz własne,
daj nam myśli własne, lecz śmiałe,
taką pamięć, która nie zgaśnie,
taką prawdę, która nie kłamie".


Spośród ponad 150 przebojów, których współtwórcą był Janusz Kondratowicz, wybrałam 14 piosenek. Każda z nich pojawiała się na listach przebojów, śpiewana była przez znakomitych wokalistów, zdobywała nagrody na konkursach i festiwalach i jak się okazało w trakcie wieczoru, znana jest doskonale przez współczesnych odbiorców. Piosenki ułożyłam chronologicznie, aby pokazać różnorodność treści, formy i wymowy utworu. Janusz Kondratowicz współpracował z wieloma znanymi i cenionymi kompozytorami, którzy prosili go o napisanie tekstu do melodii ( bo taka była najczęściej kolejność powstawania przeboju). Byli to między innymi: Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Ryszard Poznakowski, Czesław Grudziński, Krzysztof Klenczon, Piotr Figiel, Leszek Bogdanowicz, Zbigniew Nikodemski, Piotr Mikołajczyk, Zbigniew Górny.

I tak goście usłyszeli (i często śpiewali razem z wokalistami) piosenki:
 • "Zakochani są wśród nas"
 • "Bądź dziewczyną z moich marzeń"
 • "Zielone wzgórza nad Soliną"
 • "Biały Krzyż"
 • "Jak jesteś, Mario"
 • "Tyle słońca"
 • "Świat w starym stylu"
 • "Nie wrócą te lata"
 • "Radość najpiękniejszych dni"
 • "Natalie"
 • "Zaopiekuj się mną"
 • "Pogoda dla bogaczy"
 • "Słodka lady"
 • "A drodze do Fontainbleau"

Śpiewali: Roksana Sawicka, Magda Drobiec, Paulina Chodura, Renata Zborowska, Szymon Kaul, Marek Peła, Grzegorz Szwedka i Grzegorz Wuwer (w jednej piosence głosu użyczył Michał Pudełko) oraz zespół "13" ( w bardzo okrojonym składzie) z UTW Pszczyna.

"Poezja i Muzyka pod 13" o Januszu Kondratowiczu - 20.04.2018
"Poezja i Muzyka pod 13" o Januszu Kondratowiczu - 20.04.2018


Starałam się o każdej piosence powiedzieć coś ciekawego, przedstawić jej historię, związane z nią anegdoty, opowiedzieć o wykonawcach i kompozytorach. Szkoda, że czas nie pozwolił na zaprezentowanie większej ilości utworów, bo w twórczości Janusza Kondratowicza znajdują się takie teksty, o których warto coś wiedzieć. Może jeszcze kiedyś poświęcę temu twórcy któryś z wieczorów, bo wydaje mi się, że dotychczas był mało doceniany, a przeciętny odbiorca kultury często nawet nie kojarzy postaci.

Mam nadzieję, że tym programem zrealizowałam jeden z celów, jakie mi przyświecają - przybliżenie sylwetek i twórczości autorów prezentowanych tekstów.

Atmosfera wieczoru była bardzo sympatyczna. Gościom podobały się przedstawione utwory, zaskakiwała ich często bardzo współczesna, ponadczasowa wymowa tych tekstów. Niech ta krótka relacja będzie przypomnieniem dla tych, którzy byli na spotkaniu, a zachętą do udziału w kolejnych koncertach dla tych, którzy przyjść nie mogli. Przy okazji dziękuję za puszki z karmą, które przekazane zostaną podopiecznym Fundacji Zwierzęcej "Arkadia".

Już dziś zapraszam na wieczór majowy, który poświęcimy tekstom dedykowanym naszym matkom z okazji ich święta. Czekamy na Państwa 18 maja o godzinie 18.00. Jak zwykle przy filiżance dobrej kawy lub herbaty przedstawimy piękne i wzruszające teksty o tej, "...która pierwsza pokazała księżyc".

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj