pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

 • 2 marca 2018
 • 4 marca 2018
 • wyświetleń: 1547

Andegaweński weekend w Restauracji w Pałacu Bażantarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj

Za nami:

W ten weekend 2-4 marca Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

Zaczynamy jak u Hitchcocka - trzęsieniem ziemi, czyli mocnym uderzeniem w postaci 99. już Wieczorku Muzycznego, który powinien stanowić wspaniałe uzupełnienie wytwornej kolacji przy świecach z menu degustacyjnym. W najbliższy piątek o godzinie 19.00 wystąpi ze swoim recitalem gitarzysta Jacek Rogalski. W repertuarze muzyka lat 80-tych i 90-tych.

Ale nasze wnętrza, najstarsza na Śląsku sala bankietowo-koncertowa oraz wspaniała kuchnia Zamku Letniego Plessów, zaprasza w piątek, w sobotę i w niedzielę na obiady od godziny 12.00!

Menu:

Przystawki
 • carpaccio wołowe z rukolą, parmezanem, kaparami i oliwą z oliwek - 24 zł
 • krewetki panco z salsą paprykową i oliwą bazyliową - 28 zł


Zupy
 • domowy rosół, gotowany na gęsinie, podany z makaronem - 11 zł
 • krem z kapusty kiszonej z boczkiem - 13 zł


Dania główne
 • filet z gładzicy w sosie kurkowym - 37 zł
 • kacze udo z jabłkami, pieczonymi ziemniakami i burakami- 39 zł
 • makaron w sosie z cukinią i kurczakiem - 25 zł
 • staropolska potrawka z gęsich żołądków z kaszą jęczmienną i kalafiorem rzymskim - 27 zł


Desery
 • Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną - 15 zł
 • lody czekoladowe z żurawiną, prażonymi orzechami i bitą śmietaną 15
 • Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 15 zł
 • Suflecik czekoladowy z wiśniami - 15 zł


Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

---

2 marca AD 1384 podczas zjazdu szlachty w Radomsku podjęto decyzję o powierzeniu tronu króla polskiego Jadwidze Andegaweńskiej. Po zamążpójściu za Władysława w 1386 jej status formalnie zmienił się na współkróla, czyli akty prawne musiały być sygnowane przez nich oboje, stąd dla ułatwienia uznano to za moment ustanowienia jej pozycji jako królowej (z Bożej łaski królowa Polski, najwyższa księżna Litwy, Krakowa, Sandomierza, Sieradza, Łęczycy, Kujaw, Pomorza i Rusi pani i dziedziczka). Pamiętajmy, ze to bardzo ważna data, gdyż po bezpotomnej śmierci króla Kazimierza Wielkiego, nie zatrzymało to Polski w jej pięciu się do szczytów potęgi mocarstwa Europy na ok. 300 lat!!!

---

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci, a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

---

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury Górnego Śląska.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bażantarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj