Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 25 października 2017
  • wyświetleń: 1430

Warsztaty dla młodych detektywów w Wiśle Małej

We wrześniu w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Pszczynie w Filii w Wiśle Wielkiej odbyły się cztery warsztaty dla Klubu detektywów organizowane w ramach projektu Na tropie Ojczystego.

Warsztaty dla młodych detektywów w Wiśle Małej - 09.2017 · fot. M-PBP Pszczyna


Warsztaty obejmowały następującą tematykę:
1. "Gdzie jest język prasłowiański?" - uświadomienie roli znaczenia języka ojczystego (8.09),
2. "Święci i nie tylko" - zapoznanie z chrześcijańskimi zabytkami staropolszczyzny (15.09),
3. "Na krakowskim dworze" - zapoznanie z początkami kultury druku oraz upowszechniania się języka narodowego (22.09),
4. "Szlacheckie" - zapoznanie z kulturą i językiem XVII wiecznej szlachty (29.09),

Podczas pierwszych warsztatów uczestnicy rozwiązywali językowe zagadki, poszukiwali śladów języka prasłowiańskiego we współczesnej polszczyźnie, konstruowali krypteks i rysującego robota. Na drugim spotkaniu poznali historię odkryć dokonanych przez Aleksandra Brucknera oraz tak jak on, przeszukiwali stare druki. Trzecie zajęcia poświęcone były zgłębianiu tajników czerpania papieru - uczestnicy poznali historie średniowiecznego Krakowa. Za pomocą piasku kinetycznego tworzyli wieże Kościoła Mariackiego. Na spotkaniu dotyczącym kultury sarmackiej dzieci zasiadły do uczty biesiadnej, podczas której poznali elementy stroju sarmackiego i dowiedzieli się czym jest np. prynuka.

W spotkaniu uczestniczyło 15 członków Klubu Detektywa.

Warsztaty realizowane były w ramach projektu "Na tropie ojczystego", który ma na celu budowanie kompetencji językowej uczniów szkół podstawowych poprzez włączenie ich w rozmaite formy zabawy, których motywem przewodnim będzie wątek detektywistyczny.

new / pless.pl, źródło: M-PBP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.