pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

 • 20 października 2017
 • 22 października 2017
 • wyświetleń: 1612

Cecorski weekend w Restauracji w Pałacu Bażantarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj

Za nami:

W ten weekend 20-22 października Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

Zaczynamy, jak u Hitchcocka trzęsieniem ziemi, czyli mocnym uderzeniem w postaci 83. już Wieczorku Muzycznego, który powinien stanowić wspaniałe uzupełnienie wytwornej kolacji przy świecach z menu degustacyjnym. W najbliższy piątek o godzinie 19.00 wystąpi wybitnie utalentowany Karol Lucjan. W repertuarze muzyka Chopina i jazz.

Ale nasze wnętrza, najstarsza na Śląsku sala bankietowo-koncertowa oraz wspaniała kuchnia Zamku Letniego Plessów, zaprasza w piątek, w sobotę i w niedzielę na obiady od godziny 12.00!

Menu:

Przystawki
 • carpaccio wołowe z rukolą, parmezanem, kaparami i oliwą z oliwek - 24 zł
 • krewetki panco z salsą paprykową i oliwą bazyliową - 28 zł


Zupy
 • domowy rosół, gotowany na gęsinie, podany z makaronem - 11 zł
 • krem z pieczonej papryki z serem pleśniowym - 15 zł


Dania główne
 • baramundi pieczona z pomidorami i czosnkiem, podana z warzywami z rusztu, emulsją bazyliową i ziemniakami - 37 zł
 • roladka z indyka z farszem grzybowym, z rozetką z ziemniaka i brokułami w orzechach - 35 zł
 • policzki wołowe z karmelizowaną marchewką i ziemniakami pure - 45 zł
 • kacze udo z jabłkami, ziemniakami opiekanymi i sałatką z buraków - 39 zł
 • Ozór wołowy z kaszą gryczaną - 43 zł


Desery
 • Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną - 15 zł
 • creme brulee - 15 zł
 • Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 15 zł
 • Suflecik czekoladowy z wiśniami - 15 zł


Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

---

20 października 1595 Wyprawa Jana Zamoyskiego do Mołdawii: zwycięstwem wojsk polskich nad tureckimi i tatarskimi zakończyła się bitwa pod Cecorą. Jak to zwykle u nas, naszych wojsk było 3,5 raza mniej niż wroga a wygrana oznaczała utrwalenie władzy przychylnego Rzeczpospolitej Mochyły w Mołdawii...
---

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci, a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

---

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury Górnego Śląska.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bażantarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj