Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 15 września 2017
  • 17 września 2017
  • wyświetleń: 2286

Cerekwicki weekend w Pałacu Bażantarnia w Porębie

Za nami:

W ten weekend (15-17 września) Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać zdrożonym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

Książęca Bażantarnia


Książęca BażantarniaZaczynamy, jak u Hitchcocka trzęsieniem ziemi, czyli mocnym uderzeniem w postaci 79-go już Wieczorku Muzycznego, który powinien stanowić wspaniałe uzupełnienie wytwornej kolacji przy świecach z menu degustacyjnym. W najbliższy piątek o godzinie 19.00 wystąpi niezwykle utalentowany student pianistyki Karol Lucjan, W repertuarze Chopin i jazz...

Ale nasze wnętrza, najstarsza na Śląsku sala bankietowo-koncertcwa oraz wspaniała kuchnia Zamku Letniego Plessów, zaprasza w piątek i w niedzielę na obiady od godziny 12.00!

W niedzielę o 17-tej z kolei zapraszamy na koncert muzyki dawnej zespołu Telemann Collegium Pless, bilety w cenie 20 zł do nabycia u nas oraz w Bramie Wybrańców.

Menu

Przystawki
carpaccio wołowe z rukolą, parmezanem, kaparami i oliwą z oliwek - 24 zł
krewetki panco z salsą paprykową i oliwą bazyliową - 28 zł

Zupy
domowy rosół, gotowany na gęsinie, podany z makaronem - 11 zł
krem z dyni piżmowej i jabłek z serem feta, pestkami dyni i jogurtem 15zł

Dania główne
filet z gładzicy w sosie kurkowym, podany z ryżem i bukietem sałat - 37 zł
pieczeń z dzika szpikowana boczkiem, podana z ciemnymi kluskami i czerwoną kapustą 45zł
policzki wołowe z pieczoną marchewką karmelizowaną, ziemniakami pure i bobem - 42 zł
kacze udo podane z jabłkami, ziemniakami pieczonymi i sałatką z buraków - 38 zł
domowe tagiatelle z borowikami 27zł
sałatka z kurkami, oscypkiem, szpinakiem czerwoną cebulą i sosem balsamicznym 29zl

Desery
Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną - 15 zł
śliwki karmelizowane krupnikiem, podane z lodami orzechowymi 15
Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi - 15 zł
Suflecik czekoladowy z wiśniami - 15 zł


Książęca Bażantarnia

Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.

Książęca Bażantarnia


Książęca Bażantarnia

15 września 1454 roku Król Kazimierz IV Jagiellończyk wydał przywilej cerekwicki dla szlachty wielkopolskiej, który w późniejszych latach doprowadził do powstania demokracji szlacheckiej. Takiego państwa zazdrościła nam Europa przez następne 250 lat. Ponieważ jednak warunkiem sprawnego funkcjonowania każdego państwa jest jakość jego elit, zbytnie pilnowanie swoich praw i przywilejów a zapomnienie o powinnościach wobec państwa i narodu, w końcu doprowadziło do upadku Pax Poloniae oraz Rzeczpospolitą Szlachecką. Tak i teraz baczmy, aby przestrzegać formuły gwarantującej sukces, a która ułożona podług starszeństwa brzmi następująco: Bóg, Honor i Ojczyzna.

Książęca Bażantarnia

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci, a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

Książęca Bażantarnia


Książęca Bażantarnia

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury Górnego Śląska.

Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.