pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 30 maja 2005
  • wyświetleń: 2142

Ludzie, których warto poznać - Jan Kruczek

Całe życie zawodowe związał z Muzeum w Pszczynie, choć pociągało go morze – pierwsze kroki po maturze skierował na Politechnikę w Gdańsku na Wydział Budowy Okrętów. W dzieciństwie, jako zapalony majsterkowicz wykonywał całe serie okrętów wielomasztowych, a okręty wojenne wyposażał w strzelające armatki, które wypełniali wraz z kolegami prochem lub siarką.

Mógł też powędrować w kierunku sztuk plastycznych – zachęcany od dziecka przez sąsiadkę, artystkę ceramiki i gliny ceramicznej do malowania na szkle czy wyrobach ceramicznych, często pomagał jej w pracy, ćwiczył także rysunek. Nic więc dziwnego, że po szkole podstawowej ukończonej w Bielsku, gdzie rodzina przeniosła się w 1948 roku, wybrał naukę w Liceum Technik Plastycznych ulokowanym w Zamku Sułkowskich w Bielsku. Jego ulubioną formą malarską były pejzaże miejskie, specjalizował się jednak w drukarstwie na tkaninach pod kierunkiem profesora szkolnego Bronisława Leszczyńskiego (syna Leona, jednego z pierwszych dyrektorów Muzeum w Pszczynie), nauczyciela malarstwa i projektowania. Z czasów szkoły średniej wspomina też Irenę Gocman, której zawdzięcza dobre przygotowanie z zakresu historii sztuki – pozostaje z nią w przyjaznych kontaktach do dziś.

Więcej czytaj w Głosie Pszczyńskim

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.