pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Rozrywka

  • 24 maja 2005
  • wyświetleń: 3309

Noc Muzeów w Turynie

Noc Muzeów w Turynie
fot. Angelus Silesius


Noc muzeów, w której uczestniczyć będzie można w najbliższy weekend w Pszczynie, miała już w tym roku swoje miejsce w innych miastach Europy, w ubiegły weekend lub jeszcze wcześniej. Oprowadzający w strojach z epoki, blask świec w kandelabrach lub też dźwięk grający z płyt na dziedzińcu kilkusetletniego pałacu, czyli… Turyńska noc muzeów.

Noc muzeów w stolicy Piemontu przeciągnęła się nieco i trwała aż przez trzy, obejmując swoim zasięgiem cały region. Można było zwiedzać, oglądać czy słuchać koncertów muzyki - od chorału gregoriańskiego aż po techno-jazz grany jako podkład niemego filmu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bez względu na wiek, płeć czy upodobania.

Pałace, muzea, od tych gromadzących malarstwo najznamienitszych twórców, aż po te prezentujące historie szkolnictwa w północnych Włoszech. Nie sposób w internetowej, krótkiej relacji opisać wszystkich wydarzeń, nie sposób też było być we wszystkich miejscach na raz. Pierwsza noc faktycznie poświęcona była “muzeom” Turynu, następne dwie to noce, które brzmieniem różnorodnej muzyki wypełniały wnętrza z różnych epok we wszystkich bardziej popularnych miasteczkach Piemontu. Jeden z takowych koncertów miał miejsce w opactwie San Michele w Sant Ambrogio. Dla tych, którzy widzieli “Imię róży” (film na podstawie książki Umberto Eco), warto nadmienić, że to ten klasztor, w którym realizowano nagrania do filmu.

Jeśli już mowa o książkach, to jedno z muzeów przypadło mi szczególnie do gustu. To właśnie muzeum poświęcone szkole, w tym twórczości autora “Serca”, którym był jeden z najznamienitszych pisarzy regionu piemonckiego, Edmondo de Amicis. Wśród wielu ciekawych eksponatów (w pełni wyposażona - sala lekcyjna z XIX wieku) znaleźć można egzemplarz pierwszego wydania tej, niegdyś popularnej i wśród polskich czytelników, książki.

Mam nadzieję, że kilka dołączonych fotografii urozmaici lekturę:) i zachęci do publikacji pszczyńskich internautów po pierwszej, ale nie ostatniej “nocy muzeów” w Pszczynie.

więcej zdjęć

Angelus Silesius

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.