pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 8 września 2016
  • wyświetleń: 2180

[ZDJĘCIA] Rodzinnie dla Hospicjum - Babia Góra zdobyta

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj

Tę wycieczkę należy zaliczyć do jak najbardziej udanych. Babia Góra to szczyt liczący sobie 1724,6 m n.p.m. Jest ona jednocześnie najwyższą górą w Beskidach i poza Tatrami, również najwyższą w Polsce. Masyw Babiej Góry zwieńczony specyficznym szczytem nazywanym również Diablakiem przyciąga rzesze turystów, spragnionych widoków, które z tego szczytu się rozpościerają.

Rodzinnie dla Hospicjum - Babia Góra zdobyta - 4.09.2016 · fot. Diablak


"Diablak" to również nazwa pszczyńskiego klubu sportowo-turystycznego, który co roku we wrześniu organizuje dla chętnych wycieczkę na ten, osnuty wieloma legendami, szczyt. Właśnie w ubiegłą niedzielę, 4 września po raz kolejny klubowicze udali się w trasę na Diablak.

Trasa wycieczki nie należała do dystansowo długich, natomiast podejścia dostarczały mnóstwa wrażeń. Grupa rozpoczęła wędrówkę w Zawoi Policzne, następnie dotarła przez Sulową Cyrhlę do Schroniska na Markowych Szczawinach, skąd po przerwie udała się żółtym szlakiem "Percią Akademików" na Babią Górę. Wart podkreślenia jest fakt, iż Perć Akademików to najtrudniejszy w Beskidach szlak turystyczny, zaopatrzony jest on w zabezpieczenie techniczne (łańcuchy i klamry). Dostarcza on natomiast wielu wrażeń turystom, a szczególnie tym, dla których jest to pierwszy kontakt z ułatwieniami technicznymi i pewnego rodzaju ekspozycją. Zejście ze szczytu poprowadzone było przez Główniak, Kępę, Sokolicę aż na Przełęcz Lipnicką, skąd wszyscy wrócili do Pszczyny.

Rodzinnie dla Hospicjum -  Babia Góra zdobyta - 4.09.2016
Rodzinnie dla Hospicjum - Babia Góra zdobyta - 4.09.2016 · fot. Diablak


W trakcie wycieczki uczestnikom została przybliżona historia terenu, przekazano również szczegółowe informacje na temat większości aspektów związanych z Babiogórskim Parkiem Narodowym oraz jego fauną i florą. Przedstawiono historię budowy babiogórskich schronisk, pierwszych wejść na szczyt i "wojny na pędzle". Omówione zostały liczne kwestie dotyczące ekologii, różnorodnych form ochrony przyrody a także zmian w środowisku roślinnym, jakie zachodzą na terenie parku. Dużą uwagę poświęcono również ciekom wodnym i budowlom hydrologicznym, które znajdowały się na trasie wycieczki, a także ich wpływowi na środowisko. Uczestnicy, ze względu na kapryśność Królowej Beskidów, nie mieli zbyt wiele możliwości podziwiania beskidzkich i nie tylko, panoram. Silny i chłodny wiatr w partii szczytowej nie zepsuł humorów i wszyscy zadowoleni zeszli na Krowiarki. Wycieczka dostarczyła jej uczestnikom wielu doznań i również wiele nauczyła.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" poprzez swoją działalność wspiera akcję "Zdobywamy szczyty dla hospicjum" prowadzoną przez Hospicjum Św. Ojca Pio w Pszczynie. Bardzo cieszy nas fakt, że w tej właśnie niedzielnej wycieczce wzięło udział 56 osób.

Rodzinnie dla Hospicjum -  Babia Góra zdobyta - 4.09.2016
Rodzinnie dla Hospicjum - Babia Góra zdobyta - 4.09.2016 · fot. Diablak


W wycieczkach organizowanych przez UKST "Diablak" coraz częściej biorą udział całe rodziny, co bardzo cieszy, ponieważ nasza działalność skierowana jest do uczniów i mieszkańców naszego powiatu. Serdecznie zapraszamy do brania czynnego udziału w inicjatywach podejmowanych przez Klub. Zachęcamy do górskich wędrówek razem z nami oraz do poprawiania sprawności poprzez udział w zajęciach na ściance wspinaczkowej.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "Diablak" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.

Chcielibyśmy zaprosić zainteresowanych do wzięcia udziału w rekreacyjnej wycieczce na Stożek. Wycieczka ta odbędzie się 23 października (informacje niebawem na stronie klubu), a jej adresatami, oprócz turystów indywidualnych są rodziny z dziećmi. Trasa tej wycieczki dobrana będzie w taki sposób, aby młodzi turyści spokojnie poradzili sobie na turystycznym szlaku.

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Agnieszka i Artur Wojciechowie

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Diablak

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Diablak" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.