pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 6 sierpnia 2016
  • 7 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 1445

Wolski weekend w Pałacu Bażantarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj

Za nami:

W ten weekend (05-07 sierpnia) Restauracja w Pałacu Bażantarnia zaprasza w swoje progi, by dać zdrożonym wędrowcom szansę zakosztowania przysmaków stołu książęcego.

W tym tygodniu nie przewidujemy koncertu. Na 34 koncert zapraszamy 12 sierpnia. W piątek mamy wesele, stąd kartę menu robimy od soboty, ale zdrożonych wędrowców z trasy z nad Pszczynki uraczymy czymś spontanicznie :-).

Menu
Przystawki
Carpaccio z polędwicy wołowej z kaparami, parmezanem, rukolą i oliwą z oliwek 24 zł
Carpaccio z jelenia z parmezanem, pędami groszku, grzybkami i pikowaną cebulką 35zł

Zupy
Domowy rosół gotowany na gęsinie, podany z makaronem 9 zł
Krem z białych warzyw z chipsami z pietruszki 13zł


Dania główne
Sałatka z kurczakiem, grzankami, boczkiem, sałatą i słonecznikiem 27zł

Rolada wołowa z czerwoną kapustą i kluskami śląskimi 35zł

Łosoś pieczony, podany z pesto, pieczonymi pomidorkami i ziemniakami w boczku 42zł
Filet z kurczaka z warzywami ratatuje, ziemniakami pure i sosem szałwiowym 33zł

Kacze udo, podane z karmelizowanymi jabłkami, ziemniakami z patelni oraz sałatką z buraków 35zł
Rogut z dzika z grzybami, kaszą i fasolką szparagową 37zł


Desery
Lody z truskawkami, bezą i bitą śmietaną 15 zł
Lody w sosie czekoladowym z bakaliami 15 zł
Gruszka w sosie karmelowo - rumowym z lodami waniliowymi 15 zł
Suflecik czekoladowy z wiśniami 15 zł
Lody kawowe z likierem kawowym, bitą śmietaną i czekoladą 15zł

Rodzinny Zestaw Weekendowy
Rosół z makaronem
Pieczeń z karczku z kluskami śląskimi i surówką colesław
Lody z musem owocowym
Cena zestawu wynosi 29 złotych.


Rezerwacja stolika pod numerem 601-406-352. Przyjmujemy płatność kartą. Po zmierzchu zapraszamy na spotkania przy kufelku piwa miejscowego, kieliszeczku wódeczki lub karafce wina. A dziatwie przygotowaliśmy liczne atrakcje.5 sierpnia 1944 roku to piąty dzień Powstania w Warszawie. Tego dnia Niemcy rozpoczynają największą jednorazową akcję mordowania ludności cywilnej w czasie całej IIWŚ. Przeszła ona do historii "osiągnięć" narodu niemieckiego jako "Rzeź Woli". W wyniku tego, w najwyższym stopniu zbrodniczego czynu, żołnierze niemieccy w ciągu trzech dni wymordowali ok 65 tys. głównie dzieci i kobiet (dla obrońców dobrego imienia Niemców proponuję relację jednej z nich- record nr 63, matki kilkorga dzieci, będącej w ciąży, cudem uratowanej, znajdziemy to na stronie www.warsawuprising.com/witness/atrocities4.htm). Proponuję ten link rozsyłać po świecie...

W okresie, gdy Porębska Bażantarnia jest uważana za najlepszą bażantarnię w Europie, a więc ok. 1895 roku, piękna i chyba jeszcze szczęśliwa księżna Daisy wraz z małymi dziećmi jest częstą jej bywalczynią. W końcu klimat w Bażantarni jest zdecydowanie zdrowszy od tego, jaki panuje w położonym na bagnach zamku pszczyńskim, co służy zdrowiu dzieci a okoliczny park zapewnia niezliczone możliwości rozrywki.

Z innych wspomnień warto też przytoczyć, że Bażantarnia ma bogatą tradycję spotkań towarzyskich, sięgającą jej początków. W XIX wieku grywało się tutaj w winta, wista lub mariasza. W okresie międzywojennym upowszechnił się w II Rzeczpospolitej brydż. Jego znanym orędownikiem był Prezydent Ignacy Mościcki, por. "Narty-Dancing-Brydż" Maja i Jan Łozińscy. Ten najdłużej urzędujący w Polsce prezydent, często zjawiał się Porębskiej Bażantarni z racji przyjaźni z jej właścicielem oraz z powodu uznawania w tamtym czasie pustych stoków na północ od Pałacu za znakomite trasy zjazdowe na nartach. Zabierał na te wyprawy Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, a raz był tutaj Minister Józef Beck. Z osobistych relacji dzisiejszego 90-latka Pana Grzegorza Ryguły wyłania się obraz przedwojennej Bażantarni, jako miejsca niezwykle ważnego dla kultury miejsca na Górnym Śląsku.

Wolski weekend w Bażantarni


Książęca Bażantarnia

43-200 Pszczyna
ul. Barbórki 47

fax 322011640
kom. 601406352REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bażantarnia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bażantarnia" podaj